Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Teşhisi ve Muayene

Varis Teşhisi ve Muayene

Varis Muayenesi

Varis hastalığının tedavisine karar vermeden önce yapılması gereken en önemli şey varisin doğru şekilde muayene edilmesidir. Varis muayenesi ise sadece gözle yapılan bir incelemeden ibaret değildir. Varis muayenesinin renkli doppler ultrason eşliğinde yapılması gerekir. Bu muayene sırasında varis şüphesi bulunan toplardamarlar incelenir ve varisli damarların olduğu bölgelerin bir haritası (şeması) çıkarılır. Buna venöz haritalama denilir.

Varis muayenesi sırasında hazırlanan bu şema varis tedavisi sırasında nereye nasıl bir işlem yapılması gerektiği konusunda rehber olarak kullanılır. Bu nedenle venöz haritalama ile elde edilen bu şema tedavi sırasında göz önünde bulundurulur.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis teşhisi için yapılan renkli doppler ultrason ve venöz haritalama varis tedavisinin başarısına doğrudan etki eder.

Varis muayenesi ve renkli doppler yatarak yapılmaz.

Varis Teşhisi ve Muayene Sık Sorulan sorular
 • Varis Nasıl Anlaşılır?
  Varis Nasıl Anlaşılır?

   Varis nasıl anlaşılır sorusunun cevabı gözle yapılan muayene değildir. Varis belirtileri dolayısıyla diğer pek çok hastalıkla karıştırılması mümkün bir hastalıktır. 

  Varis hastalığının ne olduğunu varis nedir isimli yazımızda ayrıntılı şekilde açıklamıştık. Burada tekrarlamayacağız. 

  Varisin gözle görülen belirtileri
  • Şişlik
  • Kılcal damarlarda artış
  • Kalın damarlarda artış
  • İyileşmeyen yaralar
  Varisin gözle görülmeyen hissedilen belirtileri
  • Ağırı
  • Dolgunluk hissi
  • Kaşıntı
  • Kramplar

  Yukarıda görülen ve hissedilen belirtilerin olması varis hastalığını teşhis etmek için yeterli değildir. Varis hastaığı bacak toplardamarlarındaki sistemsel bir bozukluk olup bu bozukluğu teşhis etmenin tek yöntemi ayakta renkli doppler yapılmasıdır. 

  Varis muayenesi renkli doppler ultrason eşliğinde yapılmalıdır. Böylece bacak dokuları içindeki varisli damarların yeri ve varisin şiddedi tespit edilebilir. Bu esnada venöz haritalama da yapılır. 

  Yukarıda da anlattığımız gibi varis nasıl anlaşılır sorusuna yeterli cevabı verdiğimizi umuyoruz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • B
  Burcu Demir07.07.2021

  Merhaba, Her iki bacağımda örümcek ağı kılcal damarlar var ve görüntüsü rahatsız ediyor. Zaman zaman ağrı yapıyor. Diz kapaklarımın arkasında belirgin yeşil damarlar var. Mauyene ve tedavi ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Burcu hanım detaylı bilgi için sizi arayacaklar. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Seval Öztürk16.06.2018

  Hocam bacaklarımda kilcal damar ve yeşil damarlarda mevcut.fazla agrım yok Görüntü rahatsız ediyor.Nasıl bir tedavi olur?ucret ne kadar?ön görüşme ve muayeniz ücretli mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Muayeneye geldiğiniz gün , kesin tanı için Ayakta Bilateral Venöz Renkli Doppler US çekilmesi gerekir. Sizin varisinizin tipini , derecesini ve yerini belirledikten sonra Venöz Haritalama oluşturulacak; sizin için uygun olan tedavi planı skleroterapi (köpük tedavisi) mi , Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) mı karar verilecektir. Skleroterapi ve Endovenöz Lazer (EVLA) ile tedaviler yapıldığında % 100 'e yakın başarılı sonuçlar almaktayız. Muayene, tedavi ücretleri hakkında ya da bilgi ve randevu için : 0312 224 13 14 numaralardan bize ulaşabilirsiniz . Gününüz sağlık dolu olsun.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314