Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Tedavisi İlacı

Varis Tedavisi İlacı

Varis hastalarının en çok aradığı kelimelerden biri internette Varis tedavisi ilacıdır. Köpükle Varis tedavisi esnasında kullanılan ilaç ağızdan alınan hap şeklinde bir ilaç değildir. Aterosklorel isimli bu ilaç iğne enjeksiyon ampülleri içerisinde bulunan sıvı şekilde bir ilaçtır. Varis tedavisi ilacı olarak bilinen bu ilaç köpük tedavisi ilacı veya skleroterapi ilacı olarak da bilinir.

Bu ilaç son yıllarda varis hastalığının tedavisinde en çok kullanılan varis tedavisi ilacı durumundadır. Ancak ne yazık ki son yıllarda yaşanan bir takım sıkıntılardan dolayı ilacın ithalatı Türkiye'ye yapılamamaktadır. Bir miktar ilaç daha önceden kliniğimizce tedarik edilmiş olduğundan tedavilerimizde bu ilacı hastalarımıza kullanma imkanına sahip bulunmaktayız.

Varis Tedavisi İlacı kullanım alanları

Köpükle Varis Tedavisi

Varis Tedavisi İlacı, köpükle varis tedavisinde kullanılan en temel malzemedir. Bu ilaç varisli damarların içine verildiğinde damar içinde büzülmeye neden olarak damarın kapanmasına ve bir daha açılmamasını sağlarlar. Bu damarların sağlık için zararlı olduğu göz önüne alındığında damarların kapatılmasının tedavi için en doğru işlem olduğu ortaya çıkmaktadır. Köpükle varis tedavisi sırasında aterosklerol isimli bu ilaç bir alet yardımı ile köpürtülerek damar içine uygulanır. Bu tedavi özellikle lazerle varis tedavisi yapılamayacak kadar ince olan damarların kapatılmasında kullanılır. Daha çok lazerle varis tedavisi yapılan hastaların EVLA sonrasında tedavisinin tamamlanması için kullanılan bir yöntemdir. Yöntemin en önemli avantajı çok hızlı bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra konforlu da olmasıdır.

Skleroterapi

Varis Tedavisi İlacı, skleroterapi ile varis tedavisinde de kullanılan temel ilaçtır. Bu ilaç kılcal damar tedavisinde kullanılan bir ilaç olup skleroterapi ile varis tedavisi olarak da bilinir. Bacak kılcal damarlarının tedavisinin vazgeçilmez ilacı olan bu ilaç varisleşmiş kılcal damarların yok edilmesi için kullanılır. Bu tedavi esnasında ilaç köpük hale getirilmeden damar içine verilir. Böylece damarlar büzüşerek kapanır ve bir daha açılmaz. Bu sayede örümcek ağı şeklindeki varislerin yok olması sağlanır. Bu tedavinin en önemli avantajı tedavinin çok hızlı ve konforlu olmasıdır. Bu tedaviye hastalar yürüyerek gelir ve yürüyerek gider. Ameliyat gibi değildir. Anestezi verilmez.

Varis tedavisi ilacı hakkında daha fazla bilgi ve tedavi için randevu için bizi arayın.

Varis Tedavisi İlacı Sık Sorulan sorular
 • Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri
  Lazerle Varis Tedavisi

  Bacak kasları arasında bulunan ve dışarıdan görülmesi mümkün olmayan önemli toplardamarlardan biri olan safen toplardamarının tedavisinde kullanılan lazerle varis tedavisi girişimsel radyoloji alanının en sık kullandığı varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde safen toplardamarının kapatılması için lazer enerjisi kullanılmaktadır. Bu teknikte damar içine katater yardımı ile yerleştirilen lazer fiberi yardımı ile damar içine verilen lazer enerjisi sayesinde damar içten yakılarak kapatılır. Böylece varisli damar kapandığı için kirli kanın bacağın alt kısımlarına kaçmasının önüne geçilmiş olur.

  Köpükle Varis Tedavisi

  Çoğu zaman lazerle varis tedavisi yapılmaya elverişli olmayan daha ince damarların tedavisinde ve damarın kapatılmasında kullanılan köpükle varis tedavisi en sık kullanılan varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde yine varisli bir damarın kapatılması amaçlanır. Bu tedavi yönteminde kapatılmak istenen damarın içine aterosklerol isimli ilaç köpürtüldükten sonra verilir. Damar içine verilen bu varis tedavisi ilacı damarı büzüşerek kapanmasını sağlar ve böylece hastalıklı damar kapanır.

  Skleroterapi ile Varis Tedavisi

  Skleroterapi ile varis tedavisi yukarıda bahsedilen köpükle varis tedavisi yöntemine aynen benzemekle birlikte burada varis tedavisi ilacı damar içine köpürtülmeden verilir. Bu şekilde verilmesinin nedeni damarın çok daha ince olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tedavi yöntemi lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisi işlemlerinin tamamlayıcı işlemi olarak görülür.

  Ameliyatsız varis tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve tedavi olmak için lütfen bize ulaşın ve randevu alın

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • G
  Güler04.10.2021

  Sol bacaktan 1 yok önce Köpük tedavisi oldum Kılcal damarlar daha da arttı biçe sol bacağım safa göre şişiyor bunu in tedavisi var mıdır

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Güler hanım tedavisi be uygulamadığım için neye bağlı olduğunu bilmeden buradan bir şey demem çok doğru olmaz. Öncelikle tedavi olduğunuz doktora başvurmanızı öneririm. Eminim kendisi gerekli bilgiyi ve durumu size anlatacaktır. Gerekni yapacaktır. Sevgilerimle.

 • S
  Seval03.08.2021

  1983 yılında sağ bacak varis ameliyatı geçirdim ancak damarları fazlasıyla çıktı sol bacakta aynı şekilde sizce hangi tür tedavi uygulanmalı ilaçla tedavi bana uyarmi teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Seval hanım merhaba. Varisler ilaçla tedavi edilemez. Bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacaklar. Uyguuladığım tedaviler hakkında detaylı bilgi verecekler gün içinde. Sağlıklı günler dilerim.

 • T
  Tuğba08.07.2021

  Bu ilacin zararlari var midir.bu tedavi yonteminin de sıkintıları var midir

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Tuğba hanım. Yapılan tedavilerin herhangi bir zararı yoktur.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314