Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis bacak toplardamarında bulunan ve kan akışının tek yönlü olarak gerçekleşmesini sağlayan kapakçıkların bozulması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Bu sağlık sorunu önemli bir sağlık sorunu olup tedavi edilmelidir. Tedavinin geciktirilmesi ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak başka sağlık sorunlarına neden olabilecektir.

Varis; bacaklardaki damarların cilt yüzeyinde görünür hale gelmesi ve ağrı kaşıntı ve kramplara neden olmasıyla kendisini hissettirir.

Varis Nedir?

Varis önemli bir sağlık sorunu olmakla birlikle duruma göre tehlikeli ve tehlikesiz olduğu haller vardır. Bunu anlayabilmek için sorunun toplardamar genişlemesi veya kılcal damar sorunu olup olmadığı araştırılır. Toplardamar kapakçıklarının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan sorun tedavi edilmediğinde şikâyetlerin artmasına ve bacak damarları içinde oluşacak pıhtılaşma sorunları ile daha da ileri seviyelerde önemli dolaşım bozukluğuna neden olacaktır. Kılcal damar varislerinde ise durum biraz daha tehlikesiz olmakla birlikte ilerleyen aşamalarda estetik açıdan çok kötü bir durum ortaya çıkacaktır.

Yukarıda da açıklandığı üzere varis 2 guruba ayrılabilmektedir. Toplardamar sistemindeki genişleme varis hastalığı olup geç kalınmadan ve bilimsel metotlar (ameliyat ya da ameliyatsız varis tedavisi) kullanılmak suretiyle tedavi edilmelidir. Genellikle dokular arasında bulunan ve genişlemiş damarlarda pıhtılaşma sorunu ve bacak yaraları oluşması sorunu yaşanabilirken kılcal varislerde estetik sorunlar oluşmaktadır. Özellikle etek giyen hanımların bu kılcal varislerden şikâyetleri tedavinin ertelenmesi halinde katlanarak artmaktadır. Bu nedenle her iki varis hastalığının de tedavisinin ertelenmemesi gerekir.

Toplardamar kapakçıkları nedir?

İnsan vücudunda bulunan damarlar genel olarak atardamarlar ve toplardamarlar olarak ikiye ayrılır. Her iki damar tipinde de damar içindeki kanın tek yönlü akışın sürekli olması gerekir. Bu nedenle de damar sisteminin içinde kan akışının tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar vardır. Bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıklar kanın yukarı doğru akışını sağlarken kanın aşağı doğru akışını da önlemektedir. Bu kapakçıkların çalışmaması halinde damar içindeki kanın aşağı doğru kaçması önlenemez ve damarlar gittikçe genişleyerek dokularda kan birikmesine neden olmaktadır.

Toplardamarlar neden bozulur?

Toplardamarların bozulmasının nedeni genellikle damar içinde oluşan yüksek basınçtır. Bu durum karşısında bacakta yüksek basınç nasıl oluşur sorusu akla gelmektedir. Damar içi yüksek basınç uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanabileceği gibi uzun süre ayakta çalışmaktan kaynaklanabilir. Otururken ayak ayaküstüne atmak da dolaşımı önlemesi dolayısıyla damar içi basıncın artmasına neden olabilmektedir. Damar içindeki kan akışı bu nedenle zorlandığında damar çapı genişlemekte bu da kapakçıkların arasından sızıntının başlamasına neden olmaktadır. Sızıntı ile başlayan bu durum ilerleyen aşamalarda damar çapındaki genişlemenin kalıcı olması sonrasında varis hastalığının ilerlemesine neden olmaktadır.

Damar içi basıncının oluşmasının önlenmesi ve varisin önlenmesi

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle damar içi basıncının artışına neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Böylece varis oluşumunun önüne geçilebilir. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır. Uzun süre oturarak durmak da dolaşımı bozduğu için sık sık kalkıp yürümek faydalı olacaktır. Yine otururken bacak bacaküstüne atmaktan da kaçınmak yararlı olacaktır. Son olarak özellikle dinlenirken bacakları kalp seviyesine kadar kaldırmakta büyük fayda vardır. Amerikan filmlerindeki patronların ayaklarını masaya koyarak oturması aslında varis hastalığını önlemek için iyi bir yöntem olarak düşünülebilir.

Varis Nedir? Sık Sorulan sorular
 • İç Varis Nedir?
  İç Varis Nedir?

  İç varis bacak toplardamarlarında görülen varis hastalığının cilt yüzeyinden belirti vermeyen haline verilen isimdir. Bilindiği üzere bacak toplardamarları her zaman cilt yüzeyinden görülmezler. Kimi zaman varisli damarlar kas dokuları içinde de ilerlerler. İşte bu kas dokuları içinde ilerleyen damarların varis hastalığı iç varis olarak bilinir. 

  Peki iç varis nasıl anlaşılır?

  Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi iç varis bacak toplardamarlarının bacak kasları arasında bulunan bölümünde oluşan varis biçimidir ve dıştan gözle görülen bir belirti vermezler. Bu varis tipinin anlaşılması için bacağın tümünün renkli doppler ultrason eşliğinde taranması ve damarların her santimetresinin ayrıntılı bir haritasının çıkarılması gerekir. Bu işlem sayesinde iç varis nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulunmuş olur. 

  İç varis renkli doppler ultrason eşliğinde yapılan varis muayenesi ile anlaşılır. 
 • Varis Nasıl Anlaşılır?
  Varis Nasıl Anlaşılır?

   Varis nasıl anlaşılır sorusunun cevabı gözle yapılan muayene değildir. Varis belirtileri dolayısıyla diğer pek çok hastalıkla karıştırılması mümkün bir hastalıktır. 

  Varis hastalığının ne olduğunu varis nedir isimli yazımızda ayrıntılı şekilde açıklamıştık. Burada tekrarlamayacağız. 

  Varisin gözle görülen belirtileri
  • Şişlik
  • Kılcal damarlarda artış
  • Kalın damarlarda artış
  • İyileşmeyen yaralar
  Varisin gözle görülmeyen hissedilen belirtileri
  • Ağırı
  • Dolgunluk hissi
  • Kaşıntı
  • Kramplar

  Yukarıda görülen ve hissedilen belirtilerin olması varis hastalığını teşhis etmek için yeterli değildir. Varis hastaığı bacak toplardamarlarındaki sistemsel bir bozukluk olup bu bozukluğu teşhis etmenin tek yöntemi ayakta renkli doppler yapılmasıdır. 

  Varis muayenesi renkli doppler ultrason eşliğinde yapılmalıdır. Böylece bacak dokuları içindeki varisli damarların yeri ve varisin şiddedi tespit edilebilir. Bu esnada venöz haritalama da yapılır. 

  Yukarıda da anlattığımız gibi varis nasıl anlaşılır sorusuna yeterli cevabı verdiğimizi umuyoruz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 

 • Varis Belirtileri Nelerdir?
  Varis Belirtileri Nelerdir?

  Varisin ne olduğu, neden olduğu ve toplardamarlar hakkında pek çok bilgi verdik tüm bunların yanı sıra varis belirtilerine değinmeden olmayacaktır. Varis Belirtileri Nelerdir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm önlemlere varis hastalığının ortaya çıkması halinde belirtilerin ne olacağını şu şekilde sayabiliriz. Varisin ortaya çıkmasına neden olan olgu toplardamarlarda genişleme ve dokularda kan birikmesi ile kendisini gösterdiği için bacaklarda ağrı, kramp ve kaşıntı görülmeye başlar.

  Varisin Belirtileri Kılcal Damar Artışı

  Varisin Belirtileri daha öncede anlattığımız gibi kılcal damar genişlemesi ciddi bir hastalık olmamakla birlikte ilerleyen aşama tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Damar genişlemesi yukarıda da anlattığımız gibi toplardamarlar içinde kan birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bacaktaki kirli kanın kalbe doğru akışının yavaşlaması ile birlikte toplardamara bağlı kılcal damarlar da basınç altında kalmaya başlayarak genişlemeye başlar. Damar içinde biriken kirli kan daha sonra dokulara sızar. Daha önce cilt yüzeyinden görülmeyen bu damarlar basınç altında kalarak gözle görülür hale gelmeye başlar. Bu aşamada oluşan bu görüntü kendi başına varis olarak değerlendirilmeye başlanabilir.

  Ayakta Varis Belirtileri

  Yukarıda da anlattığımız gibi damarlar içinde kalan kirli kan kalbe gidemediği için dokular içine sızmaya başlar. Dokulara sızan bu kirli kan dokuların ihtiyacı olan miktarda oksijen bulundurmadığı için cilt yüzeyinde kaşıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle bacakta kirli kanın akışının durmaması için bol bol yürüyüş yaparak bacaklarda kan dolaşımının hızlanması sağlanmalıdır. Varis dolayısıyla ortaya çıkan şikâyetlerin çok büyük bir bölümüne hareketsizlik neden olmaktadır. Bu nedenle hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Ayakta Varis Belirtileri bu şekilde ortaya çıkmaktadır. 

  Bacaklarda ağrı ve dolgunluk

  Yüzeyde bulunan kılcal varislerdeki genişlemesinin çok önemli bir sağlık sorunu olmadığını daha çok estetik bir sağlık sorunu olduğunu ifade etmiştik. Ancak daha derinde bulunan venöz sistem bozukluklarında oluşan varisin en önemli belirtileri bacaklarda ağrı ve dolgunluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar ve dolgunluk hissi genellikle sabahları yokken öğleden sonraya doğru bacaktaki basınç artışına bağlı olarak artmaya başlamaktadır. Zira bacaklardaki toplardamarlar tam çalışmadığı için kanın bir kısmını kalbe taşıyamaz ve yavaş yavaş kanın bacakta göllenme olur. Böylece bacakta biriken kirli kan ağrıya neden olmaya başlar. Dinlenme ve bacakları yukarıya kaldırmak kısmen rahatlamaya neden olsa da kalıcı şekilde iyileşme sağlamaz bu aşamada bacak dokularında kan birikmesinin önlenmesi için varis çorabı giyilmesi yararlı olabilir. Kişiden kişiye farklılıklar olmakla birlikte varisin neden olduğu ağrı kimi zaman tüm bacakta şişmeye neden olabilirken bazı kişilerde baldırlarda diz altında ortaya çıkmaktadır. Kullanılacak varis çorapları da bu duruma göre belirlenir.

  Kramp

  Varis hastalarının neredeyse tamamında ortaya çıkan bu şikayet kas spazmı olarak ifade edilir. Kasların bu spazmı yaşamasının nedeni varis nedeniyle bacak dokuları arasında biriken kirli kanın yanı sıra kas dokuları içinde biriken bir takım kimyasal ve toksik maddelerdir. Bu kimyasal ve toksik maddeler toplar damar sistemi sayesinde bacaklardaki dokulardan kalbe doğru oradan da akciğer ve böbreklere giderek temizlenir. Bu yapılamadığında ise bacakta birikerek bacaklarda krampların artmasına neden olur.

  Cilt yüzeyinde renk değişimi

  Varise bağlı olarak damarlardaki dolaşım bozukluğunun sonucu dokularda kirli kan birikimi olacağını söylemiştik. Bu nedenle kirli kanın dokularda renk değişimine neden olacağını tahmin etmek zor değildir. Dolayısıyla dokuların sertleştiği de görülmektedir. Dokulardaki bu renk değişimi aslında orada kötü şeylerin olduğunun sinyalidir ve tedavi kararı verilmesini söylemektedir. 

 • Varis nasıl oluşur?

  Varis gelişimini etkileyen faktörler genetik olabilir, ebeveynlerinizde özellikle kadınlarda görünme durumuna göre risk altında olunur. Gebelik sırasında hormonlarda değişiklik ve kan miktarındaki artışa bağlı olarak damarlarda genişleme sebebi ile bacaklardaki baskı toplardamar dolaşımını bozar. Bu da varisin gelişmesine etkendir.

  Sık gebelikler, aşırı kilo alımı varis oluşumunda etkilidir. Yaş durumuna gelince kadınlarda 50 yaş gibi erkeklerde 80 yaş civarı en sık görülen yaş dilimleridir. Varisin en çok görüldüğü cinsiyet olarak kadınlar denilebilir. İşi icabı uzun süre ayakta duran ya da oturan bir kişi de bu hastalıkla tanışma olasılığı fazladır. Güneşte uzun süre kalmak, sauna hamam gibi sıcak ortamlar damarları genişlettiğinden sıkıntı sebebidir. Dar pantolonlar, sıkı çizme ya da botlar dolaşımı etkilediğinden varis oluşumuna nedendir.

 • Varis nasıl geçer?

  Varis hastalarının bu hastalığa tutulduktan sonra cevabını aramaya başladıkları soru varis nasil geçerdir. Bu cevabı aramaya koyulan siz hastalarımızın aradığı cevabı vermek için bu yazıyı kaleme aldık.

  Varis hastalığı bacak toplardamarlarının kirli kanı kalbe taşıma görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi yapılmadığı müddetçe kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Tedavi edilmeden geçirilen her gün hastalık bir kademe daha kötüye gider. Alınacak birtakım önlemler hastalığın seyrini yavaşlatır. Ancak bu tedbirler varis hastalığını ortadan kaldırmaz. Bu nedenle hastalığın tedavi edilmesinden başka çare yoktur.

  Varis hastalığının tedavisi için bazı internet sitelerinde varis kremleri önerilmektedir. Bu önerilere itibar edilmesi olsa olsa varis hastalığınızın ilerlemesine davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. Varis nasıl geçer sorusu için bir başka öneri de varis çorabı giyilmesi olabilir. Bu ise varis hastalığının yarattığı yakınmaları hafifletmekten başka işe yaramaz hastalığı iyileştirmez. Bu nedenle varis kremi ya da varis çorabı gibi seçenekleri geçerek bir an önce varis tedavisi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  Peki varis tedavisi nasıl yapılır varis nasıl geçer?

  Varis tedavisi temel olarak iki şekilde tedavi edilir. Öncelikle eski usullerle varis ameliyatı olarak varisli damarın bacağınızdan çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem ağrılı bir ameliyat olup bu ameliyatın iyileşme süreci çok uzun ve sıkıntılıdır. Bu nedenle varis ameliyatı olmanızı tavsiye etmiyorum.

  Varis tedavisi için diğer tedavi yöntemi ise varisli damarın ameliyat ile bacaktan çıkarılması yerine damarın birtakım işlemler ile kapatılmasıdır. Bu teknikler ameliyatın yerini almış modern tıp teknikleridir. Bu yöntemde varis nasıl geçer? Varisli damar bacak dokuları içinde kalır ancak lazerle, buharla, köpükle ya da başka yöntemler ile yakılarak kapatılır. Yakılarak denince aklınıza çok acılı bir işlem gelmesin. Damarın yakılması sırasında bacak uyuşturulur ya da ağrı duyulmaması için gereken önlemler alınır. Böylece hasta işlem sırasında ve sonrasında ağrı duymaz. Böylece varis hastalığından kurtulur.

  Varis tedavisinde bizim kliniğimizde uyguladığımız yöntemler; lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapidir.

  Lazerle varis tedavisinde varis nasıl geçer? Varisli damarın içine lazer fiberi yerleştirilir daha sonra damarın içi lazer fiberindeki enerji ile içten yakılır. Damar bu işlem sonunda içine doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Bu işlem sırasında bacak uyuşturulduğu için hasta ağrı duymaz. İşlem sonrasında hasta yürüyerek evine ya da işine gidebilir. Gündelik yaşamına devam edebilir.

  Köpük tedavisi ve skleroterapi de ise durum biraz daha basittir. Bu yöntemlerde damarın içine aterosklerol isimli bir ilaç köpürtülerek ya da köpürtülmeden (duruma göre doktor karar verir) damar içine verilir. Bu ilacın etkisi ile damar yapışarak kapanır. Böylece varis nasıl geçer konusu çözümlenmiş olur.

  Umarız aklınızdaki Varis Nasıl Geçer sorusuna cevap verebilmişizdir. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

 • Varis nasıl teşhis edilir?
  Varis nasıl teşhis edilir diye sorulduğunda verilecek en önemli cevap;

  Varis nasıl teşhis edilir. Tabi ki ayakta yapılan renkli doppler ultrason ile tespit edilir. Varis; radyoloji uzmanı tarafından yapılacak renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak muayene ile tespit ve teşhis edilir.

  Özellikle belirtmek gerekir ki varis muayenesi sadece gözle yapılamaz. Varis muayenesi esnasında yapılan renkli doppler ultrason ayakta yapılır ve kan akışı ve kaçaklar ayrıntılı biçimde incelenir. Ayakta yapılan varis muayenesi sırasında bacaktaki varisli damarların nereden nereye kadar olduğu tespit edilir ve venöz haritalama yapılır. Venöz haritalama daha sonra yapılacak varis tedavisinin nasıl ve nerede yapılacağını belirler bu nedenle çok önemlidir.

 • Varise ne iyi gelir?

  Bu soru internette en çok sorulan sorulardan biri olmasına rağmen ne yazık ki bilimsellikten uzak yöntemler bilimsel ve tıbbi yöntemlerden çok ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle varise ne iyi gelir diye soruyorsanız yazımızı ve internet sitemizi detaylı şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

  Öncelikle varis muayenesi olmalısınız.

  Varis belirtileri ile karşılaşan kişilerin varis olup olmadıklarının tespit edilmesi tedavi edilmesinden daha önemlidir diyebiliriz. Çünkü hatalı bir teşhis en iyi tedaviyi önemsiz kılar. Varis hastası olmayan pek çok kişi varis tedavisi olduğu halde varis belirtilerinin ortadan kalkmaması üzerine kliniğimize başvurmuş ve farklı hastalıklar teşhis edilmiştir.

  Örneğin bacakta ağrı şikayetiyle kliniğimize başvuran ve yıllardır varis hastalığı tedavisi gören bir ankilozan spondilit hastası doğru teşhis sonrası varis tedavisini sonlandırmış ve kendi hastalığının tedavisine devam etmiştir.

  Varis muayenesi ve teşhisinde radyoloji son noktayı koyar

  Varisin bacak toplardamarlarında ve kapakçıklarında bulunan bir hastalık olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bugüne kadar kalp damar cerrahları tarafından takip ve tedavi edilen varis hastalarının hastalıklarının teşhisini geçmişten bu yana radyologlar yapmıştır. Radyoloji uzmanları varisli damarlar üzerinde yaptıkları doppler ultrason incelemesi ile varisin varlığını teşhis edebilmektedir. Doppler ultrason ile bacak toplardamarlarındaki ters kan akışını tespit edebilmektedir.

  Tedavi için bilimsel ve en son teknolojiyi kullanın

  Yapılan muayene sonrasında varis hastalığı teşhisinin konulması üzerine varisin derecesine göre varis tedavisinin girişimsel radyoloji uzmanına yaptırılması en iyi seçenektir. Varisli damar içine yapılacak her türlü girişimin ultrason eşliğinde yapılması varis tedavisinin başarısına doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle ister lazerle varis tedavisi seçeneğinde ister köpük ve skleroterapi ile varis tedavisinde ultrason tedavinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

  Bu tedavi yöntemleri dışında yazılacak varis ilaçları, varis kremleri ve varis çorapları tedavi etmek yerine tedaviyi ertelemekten başka bir şeye yaramamaktadır.

  Varise ne iyi gelir sorusuna daha ayrıntılı cevaplar için bize ulaşın
 • Varis için kime gitmeli?

  Varis Tedavisi İçin Kime Gitmeli? sorusuna bundan 10 yıl öncesine kadar Kalp Damar Cerrahlarına gitmeli diye cevap verilirdi. Ancak gelişen tıp sayesinde ortaya çıkan Girişimsel Radyoloji Bölümü pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi varis hastalığının da tedavisini de ameliyatsız olarak yapmaya başladı.

  Girişimsel radyoloji aslında geçmişte ameliyat ile gerçekleştirilen pek çok işlemin ameliyatsız olarak tedavi edilmesine olanak sağlayan bir bölümdür. Girişimsel Radyoloji Uzmanları ameliyatta olduğu gibi neşter kullanmazlar. Tüm işlemleri damar içerisine yerleştirdikleri klavuzlar ve kataterler ile gerçekleştirirler. Öyle ki beyin damarlarında tıkanan bir hastanın beyin damarlarının açılmasından tutun da varisli bir damarın kapatılmasına kadar tüm işlemleri artık Girişimsel Radyoloji Uzmanları yapabilmektedirler.

  Ameliyatsız varis tedavisinide girişimsel radyoloji uzmanları geliştirmiştir! 

  2000 li yılların başında Dr. Robert MIN isimli bir girişimsel radyoloji uzmanı ilk defa varisli damarı ameliyat ile dışarı çıkarmak yerine lazer enerjisi ile ameliyat etmeden ve tamamen kapalı yöntemlerle yakarak kapatmıştır. Bu yöntem öylesine tutulmuştur ki işlemi ultrason kullanmaya ehliyetli olmadığı halde kalp damar cerrahları ve genel cerrahlar da yapmaya çalışmaktadırlar.

  Bu durumun bir takım sakıncaları olmaktadır. Öncelikle ultrason kullanmaya ehliyetli olmayan bir kalp damar cerrahi kapalı işlemde damarın neresini kapattığını asla görememektedir. Keza aynı şekilde genel cerrahla için de bu durum aynıdır. Bunun ötesinde köpükle varis tedavisinde de cilt yüzeyinden görülemeyen damarlara işlem uygulanabilmesi için damarın nerede olduğu ancak ultrason ile tespit edilebilir. İşlem sırasında ilacın verileceği iğnenin damara girip girmediğinin ultrason olmadan görülmesi de mümkün değildir.

  Bu nedenle Varis Tedavisi İçin Kime Gitmeli diye soruyorsanız. Cevabı çok basittir. Eğer ameliyat olacaksanız kalp damar cerrahları ve genel cerrahlara, ameliyat olmak istemiyorsanız ve ameliyatsız varis tedavisi olmak istiyorsanız. Girişimsel Radyoloji Uzmanlarına başvurmalısınız.

 • Varis Nasıl Tedavi Edilir?
  Ameliyatsız Varis Tedavisi

  Variste tedavisinde yeni bir bakış açısı getiren ameliyatsız varis tedavisi yöntemi olan lazer yöntemi ilk kez 1999 yılında bir Amerikalı Girişimsel Radyoloji uzmanı bulmuş ve kullanmıştır. Böylece ameliyatsız varis tedavisi çağı başlamıştır. Aradan geçen bunca zaman içinde damar içine uygulanan lazer gibi radyofrekans ablasyon tekniği de varis ameliyatından çok daha iyi sonuçlar vermiştir. Varis tedavisi sonuçları ve hasta konforunun ameliyata göre belirgin düzeyde fazla olduğu ve tekrarlamaların çok az düzeyde olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur.

  Günümüzde varisin standart ameliyatsız tedavi yöntemi lazer veya radyofrekans teknikleri olmuştur ve girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Girişimsel radyolojinin en önemli özelliği olan ameliyat etmeden tedavi imkanı, varis hastalığında başarıyla uygulanmıştır. Girişimsel radyoloji genellikle yeni teknolojiye bağlı olduğu için, teknolojinin hızlı gelişimine paralel olarak var olan tedavi yöntemleri daha da kolay ve konforlu olacaktır.

  Varis Çorabı Tedavi Eder mi?

  Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi varis tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup varis çorabı geçici çözüm üreten bir formüldür. Varis hastalığını tedavi etmez ancak belirtilerini ve şikayetlerini hafifletir. Şikayetlerin hafiflemesi varisin daha da ilerlemesine neden olduğu bile söylenebilir. Zira çorap sürekli giyilememekte çıkarıldığı zamanlarda ise varis hastalığı ilerlemektedir.

  Varis hastası iseniz ya da varis hastası olup olmadığınızı bilmiyor iseniz muayene için bize ulaşın.

 • Renkli Doppler Ultrason

  Renkli Doppler Ultrason damarlardaki kan akımının anlık olarak izlendiği bir tetkiktir.

  Renkli doppler ultrason özellikle varis hastalarının hastalığının teşhis ve tedavisinde kullanılan bir tetkik türüdür. Bu tetkik venöz haritalama yapılırken kullanılan bir tetkik olup venöz haritalama yapılabilmesi için renkli doppler ultrason çekmeyi bilen bir radyoloji uzmanına ihtiyaç vardır.

  Renkli Doppler Ultrasonu bacak dokuları içinde bulunan ve dışarıdan gözle görülemeyecek kadar kas dokularının derininde bulunan damarlar içindeki kan akışını ve yönünü tespit etmeye yarar. Bu nedenle bacaklarda gözle görülen hiçbir belirti olmamasına rağmen varis şüphesi olan hastalara venöz doppler yapılır. Venöz doppler varisli damarları tespit ederken kullanılır. Doppler ultrasonu radyoloji uzmanları sadece varis tedavisi için kullanmazlar. Örneğin damar içinde tıkanıklığın bulunduğu durumlarda da venöz doppler denilen tetkikin yapılması gerekir. Venöz doppler toplar damar doppleri anlamına gelir.

  İnsan vücudunda doppler yapılması gereken pek çok organ vardır. Örneğin boyun damarlarındaki bir daralmanın miktarı da doppler ultrason ile tespit edilir. Aynı şekilde vücudun herhangi bir yerindeki tümörün de kanlanıp kanlanmadığı doppler tetkiki ile anlaşılır. Velhasıl renkli doppler, ultrason tetkikinin damarlara yapılanıdır da diyebiliriz. Damarların durumu ve damar içindeki kan akışının izlenmesi pek çok açıdan önemli olabilir.

  Renkli doppler ile varis teşhisinde en önemli aşama tamamlanır. Bacaklardaki damarların içindeki kan akışının görülebildiği bu tetkikte nerede akışın hızlandığı ya da yavaşladığı görülebildiği gibi nerede ters akım yani kaçak olduğu da bu tetkik sayesinde tespit edilir. Bacak varisinin varlığı ayakta yapılan renkli doppler sayesinde anlaşılabilir.

  Renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak varis muayenesi hastalığın tam olarak teşhis edilmesine imkan sağladığından çok büyük önem taşır. Aynı şekilde varis tedavisinin sonrasında da tedavinin başarılı olup olmadığı bu tetkik ile anlaşılır. Çünkü varis tedavisi sonrasında damarların içinde kan akışının durması beklenir. Eğer renkli doppler ultrason ile kontrol edilmez ise tedavinin bitip bitmeyeceği de anlaşılamaz.

  Daha fazla bilgi ve Renkli Doppler Ultrason randevusu almak için bize ulaşın.

 • Toplardamar Kapakçıkları Nedir?

  İnsan vücudunda bulunan damarlar genel olarak atardamarlar ve toplardamarlar olarak ikiye ayrılır. Her iki damar tipinde de damar içindeki kanın tek yönlü akışın sürekli olması gerekir. Bu nedenle de damar sisteminin içinde kan akışının tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar vardır. Bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıklar kanın yukarı doğru akışını sağlarken kanın aşağı doğru akışını da önlemektedir. Bu kapakçıkların çalışmaması halinde damar içindeki kanın aşağı doğru kaçması önlenemez ve damarlar gittikçe genişleyerek dokularda kan birikmesine neden olmaktadır.

  Toplardamarlar neden bozulur?

  Toplardamarların bozulmasının nedeni genellikle damar içinde oluşan yüksek basınçtır. Bu durum karşısında bacakta yüksek basınç nasıl oluşur sorusu akla gelmektedir. Damar içi yüksek basınç uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanabileceği gibi uzun süre ayakta çalışmaktan kaynaklanabilir. Otururken ayak ayaküstüne atmak da dolaşımı önlemesi dolayısıyla damar içi basıncın artmasına neden olabilmektedir. Damar içindeki kan akışı bu nedenle zorlandığında damar çapı genişlemekte bu da kapakçıkların arasından sızıntının başlamasına neden olmaktadır. Sızıntı ile başlayan bu durum ilerleyen aşamalarda damar çapındaki genişlemenin kalıcı olması sonrasında varis hastalığının ilerlemesine neden olmaktadır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • K
  Kazım Korkmaz29.06.2017

  Sayın hocam merhaba, Varis hastalığından muzdarip olan bir kişinin bu hastalıktan kurtulmak için ameliyattan başka bir yolu yok mudur? Sitenizde okuduğum kadarıyla hep ameliyat olmak ya da lazerle varis tedavisi olmak gerektiğini söylemişsiniz. Benin ekonomik durumum iyi değil. Ne yapmalıyım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kazım bey, Öncelikle geçmiş olsun. Varis hastalığının tanısı kesin olarak konulduysa varis ameliyatı ya da lazer dışında (EVLA) alternatif yoktur. Varis ameliyatları devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Ancak EVLA maliyetli bir yöntem olduğu için devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314