Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Kremi Nedir?

Varis Kremi Nedir?

Varis toplardamarların çeşitli sebeplerden etkilenerek genişlemesi durumuyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kirli kanı pompalamaya görevli kapakçıların hasar görmesi ve fonksiyonunu yitirmesi hastalığın belirlemesinde ilk durumdur. İlk başlarda rahatsızlık boyutu bacak ağrıları şeklinde olduğundan çoğu zaman önemsenmez, ertelenir durur. Sorun arttıkça sıkıntıların da dozu artar. Varis hastalığı olan kişiler çoğu zaman varis kremi kullanarak tedavi olmak için büyük bir performans umarlar. Ancak bu mümkün değildir. Varis hastalığı kapakçıkların bozulmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Ve bunun nedeni hakkında hala net bir bilgi yoktur. Ve dolayısı ile kapakçıkların varis kremi ile tedavisi mümkün değildir. Herhangi bir ilaç veya varis kreminin varisi tedavi etme imkânı yoktur. Varis tedavisi için reklamı bol bol yapılan varis kremleri ya da losyonları olsun etki sıfırdır. Sadece bu ürünler cilt görüntüsünü belli ölçüde düzenleyebilir ancak asıl problem cilt altı olduğu için rahatsızlık giderilmez.

Piyasada satılan varis kremlerinin tedavi etme adına hiçbir faydası yoktur,

Belki şikayetleri azaltabilir ama asla iyileştirme sağlamaz. Bu ürünleri satın almak ve kullanmakla hayal kırıklığına uğrayan kaybedenler sınıfına dahil olursunuz hem de paranızı çöpe atarsınız. Varis yapısal bir bozukluk olduğu için bir kremin bunu iyileştirmesini beklemek yanılgının en büyüğüdür. Varis kremleri reklamlarla satış yapılan hiçbir şekilde iyileştirme sağlamayan ürünler olarak adlandırılabilir. Varis belirtileri varsa ya da varis teşhisiniz konulduysa konunun uzmanı ile tedaviye başlamanız esas olan noktadır. Varis ancak ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerle giderilebilecek bir rahatsızlıktır. Buna rağmen ameliyat bazı durumlarda tek tedavi yöntemi gibi görülse de tercih edilmez zira işlem sırasında kesiklerde doku zedelenmeleri dezavantajı vardır.

Varis Kremi Değilse Doğru Varis Tedavi Şekli Nasıldır?

Konu varis olunca teşhis ve tedavi sürecini devam ettirme ayrı bir branştır. Hastalık netleştirilmesinden tedavisine kadar sürecin tamamını ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinde Radyoloji uzmanlarının alanına girmektedir. Doppler ya da ultrason için bir radyoloji uzmanına ulaşmanız doğru olandır. Bazen pratisyen hekimler bu işlemlere sokulur ki büyük hatadır. Konunun uzmanı olmayınca büyük sorunlar çıkar. Donanımlı bir hekimle yola çıkıldığı zaman sonuca ulaşılır aksi takdirde zaman kaybıdır. Varis ameliyatını yapan bölüm damar cerrahisidir ancak teşhisin ve ameliyatsız varis tedavisinin doğru hekimi girişimsel radyoloji bölümüdür. Varis tedavisinde en doğru hamlelerin girişimsel radyologlar tarafından yapıldığı sabittir.

Eğer varisler büyük ve gözle görülür duruma gelmişse kabarıklığı el ile bile hissedilebilir. Ancak toplardamarların durumu doppler ultrasonografi tetkiki ile görülür. Bu tetkiki mutlaka bir radyoloji uzmanı yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki her hekimin bir alanı, deneyimli olduğu bir konusu vardır. Konu varis teşhisi olunca deneyimli hekim radyoloji uzmanıdır. Varis hastalarının büyük bir kısmı yanlış ya da eksik tedaviyle başarısız sonuçlar yaşarlar, teşhisini iyi yapmayan radyoloji alanı dışında bir hekim nazarında olduğunda sağlıklı bir tedavi sözkonusu bile olamaz.

Varis kremleri işe yaramaz bu nedenle tedavi olmak için bize ulaşın.

Varis Kremi Nedir? Sık Sorulan sorular
 • Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri
  Lazerle Varis Tedavisi

  Bacak kasları arasında bulunan ve dışarıdan görülmesi mümkün olmayan önemli toplardamarlardan biri olan safen toplardamarının tedavisinde kullanılan lazerle varis tedavisi girişimsel radyoloji alanının en sık kullandığı varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde safen toplardamarının kapatılması için lazer enerjisi kullanılmaktadır. Bu teknikte damar içine katater yardımı ile yerleştirilen lazer fiberi yardımı ile damar içine verilen lazer enerjisi sayesinde damar içten yakılarak kapatılır. Böylece varisli damar kapandığı için kirli kanın bacağın alt kısımlarına kaçmasının önüne geçilmiş olur.

  Köpükle Varis Tedavisi

  Çoğu zaman lazerle varis tedavisi yapılmaya elverişli olmayan daha ince damarların tedavisinde ve damarın kapatılmasında kullanılan köpükle varis tedavisi en sık kullanılan varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde yine varisli bir damarın kapatılması amaçlanır. Bu tedavi yönteminde kapatılmak istenen damarın içine aterosklerol isimli ilaç köpürtüldükten sonra verilir. Damar içine verilen bu varis tedavisi ilacı damarı büzüşerek kapanmasını sağlar ve böylece hastalıklı damar kapanır.

  Skleroterapi ile Varis Tedavisi

  Skleroterapi ile varis tedavisi yukarıda bahsedilen köpükle varis tedavisi yöntemine aynen benzemekle birlikte burada varis tedavisi ilacı damar içine köpürtülmeden verilir. Bu şekilde verilmesinin nedeni damarın çok daha ince olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tedavi yöntemi lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisi işlemlerinin tamamlayıcı işlemi olarak görülür.

  Ameliyatsız varis tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve tedavi olmak için lütfen bize ulaşın ve randevu alın

 • Varis tedavisi nasıl yapılır?

  Variste dereceler vardır. Hastalığın sıkıntıları bacak ağrıları ile başlar, daha sonra kaşıntılar, sonra şişmeler, gece krampları şeklinde devam eder. İleri seviyelerde cilt renginde değişiklikler ve en son durumsa kanamalardır. Kişi bu sıkıntıları duymaya başladığı an bir varis taraması yaptırması erken teşhis açısından büyük önem taşır. Varis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zira günlük yaşamı birebir etkilemektedir. Bir radyoloji uzmanı tarafından Doppler tetkiki ile varis teşhisi çok rahatlıkla belirlenebilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314