Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Hastalığı Nedir?

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı nedir? Hayatımızı ne kadar tehdit ediyor.

Varis, bir sağlık problemidir, bir hastalıktır. Varis hastalığı ya da varis, bacaktaki toplardamarların genişleyerek görevini yapamamasıdır.

Görevini yapamayan toplardamar, kanı yukarıya yani kalbe götüremez. Dolayısıyla bacaktaki kirli kan temizlenemez, bacakta biriken kirli kan da bacakta uyuşma ve ağrıya neden olur. Ayrıca zaman içinde bacaktaki kirli kanın artmasına bağlı bacakta gece krampları ve uyuşmalar meydana gelebilir.

Yüzeysel sistemde bulunan varis hastalığı tedavi edilmezse derin sistemi de etkilemeye başlar. Bir süre sonra derin sistemde de yetersizlik ve kaçak meydana gelebilir, sonuçta ayak bileğinde iyileşmeyen yaralar meydana gelir, varis hastalığı ilerlemiştir.

Varis hastalığı için önemli olan hastalığın tipini, derecesini, varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunu anlamaktır. Bunlar; etkin bir muayene ve eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US ile anlaşılabilir. Varis hastalığı derecelendirilirken Doppler US sonrası yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis hastalığı derecesi, hastalığın tedavisinin yönünü, ek olarak neler yapılması gerektiğini belirler.

Varis hastalığı, ameliyatsız tedavi edilebilen bir sağlık problemidir.

Varis bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Kapakçıklar temel olarak kanın kalbe doğru gidişini sağlamak ve kirli kanın aşağı doğru kaçışını engellemek üzere tasarlanmıştır. Bu damarların çalışmaması dolayısıyla kirli kan kalbe gidemez ve ayakta birikmeye başlar. Daha da kötüsü kirli kanı kalbe taşıyan ve varis olmamış damarın taşıdığı kirli kanın ayaklara geri kaçmasına da neden olur. Bu nedenle diğer damarın kirli kanı kalbe taşıyabilmesi için varisli olan damarın kapatılmasından başka çare yoktur.

Konusunda uzman bir radyolog tarafından yapılacak inceleme, varis hastalığı tedavisinin de hızlıca yapılabilmesine olanak sağlar. Özellikle damarlardan hangisinin varisli olduğunun anlaşılması ve hangi damar ya da damarların kapatılması gerektiğini en iyi şekilde girişimsel radyoloji uzmanları tespit edebilmektedir. Aynı şekilde varisli damarın kapatılması için yapılan işlemlerde de ultrason ile kapatılacak damarlar tam olarak tespit edilip doğru damarlar kapatılmaktadır. Ultrason ile takip edilmeden tesadüfen damar kapatılması daha sonra daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden işlemin girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılmasında büyük yarar vardır.

Varis hastalığı nedir? diyorsanız ve daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Varis Hastalığı Nedir? Sık Sorulan sorular
 • İç Varis Nedir?
  İç Varis Nedir?

  İç varis bacak toplardamarlarında görülen varis hastalığının cilt yüzeyinden belirti vermeyen haline verilen isimdir. Bilindiği üzere bacak toplardamarları her zaman cilt yüzeyinden görülmezler. Kimi zaman varisli damarlar kas dokuları içinde de ilerlerler. İşte bu kas dokuları içinde ilerleyen damarların varis hastalığı iç varis olarak bilinir. 

  Peki iç varis nasıl anlaşılır?

  Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi iç varis bacak toplardamarlarının bacak kasları arasında bulunan bölümünde oluşan varis biçimidir ve dıştan gözle görülen bir belirti vermezler. Bu varis tipinin anlaşılması için bacağın tümünün renkli doppler ultrason eşliğinde taranması ve damarların her santimetresinin ayrıntılı bir haritasının çıkarılması gerekir. Bu işlem sayesinde iç varis nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulunmuş olur. 

  İç varis renkli doppler ultrason eşliğinde yapılan varis muayenesi ile anlaşılır. 
 • Varis nasıl oluşur?

  Varis gelişimini etkileyen faktörler genetik olabilir, ebeveynlerinizde özellikle kadınlarda görünme durumuna göre risk altında olunur. Gebelik sırasında hormonlarda değişiklik ve kan miktarındaki artışa bağlı olarak damarlarda genişleme sebebi ile bacaklardaki baskı toplardamar dolaşımını bozar. Bu da varisin gelişmesine etkendir.

  Sık gebelikler, aşırı kilo alımı varis oluşumunda etkilidir. Yaş durumuna gelince kadınlarda 50 yaş gibi erkeklerde 80 yaş civarı en sık görülen yaş dilimleridir. Varisin en çok görüldüğü cinsiyet olarak kadınlar denilebilir. İşi icabı uzun süre ayakta duran ya da oturan bir kişi de bu hastalıkla tanışma olasılığı fazladır. Güneşte uzun süre kalmak, sauna hamam gibi sıcak ortamlar damarları genişlettiğinden sıkıntı sebebidir. Dar pantolonlar, sıkı çizme ya da botlar dolaşımı etkilediğinden varis oluşumuna nedendir.

 • Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri
  Lazerle Varis Tedavisi

  Bacak kasları arasında bulunan ve dışarıdan görülmesi mümkün olmayan önemli toplardamarlardan biri olan safen toplardamarının tedavisinde kullanılan lazerle varis tedavisi girişimsel radyoloji alanının en sık kullandığı varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde safen toplardamarının kapatılması için lazer enerjisi kullanılmaktadır. Bu teknikte damar içine katater yardımı ile yerleştirilen lazer fiberi yardımı ile damar içine verilen lazer enerjisi sayesinde damar içten yakılarak kapatılır. Böylece varisli damar kapandığı için kirli kanın bacağın alt kısımlarına kaçmasının önüne geçilmiş olur.

  Köpükle Varis Tedavisi

  Çoğu zaman lazerle varis tedavisi yapılmaya elverişli olmayan daha ince damarların tedavisinde ve damarın kapatılmasında kullanılan köpükle varis tedavisi en sık kullanılan varis tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde yine varisli bir damarın kapatılması amaçlanır. Bu tedavi yönteminde kapatılmak istenen damarın içine aterosklerol isimli ilaç köpürtüldükten sonra verilir. Damar içine verilen bu varis tedavisi ilacı damarı büzüşerek kapanmasını sağlar ve böylece hastalıklı damar kapanır.

  Skleroterapi ile Varis Tedavisi

  Skleroterapi ile varis tedavisi yukarıda bahsedilen köpükle varis tedavisi yöntemine aynen benzemekle birlikte burada varis tedavisi ilacı damar içine köpürtülmeden verilir. Bu şekilde verilmesinin nedeni damarın çok daha ince olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tedavi yöntemi lazerle varis tedavisi ve köpük tedavisi işlemlerinin tamamlayıcı işlemi olarak görülür.

  Ameliyatsız varis tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve tedavi olmak için lütfen bize ulaşın ve randevu alın

 • Toplardamar Kapakçıkları Nedir?

  İnsan vücudunda bulunan damarlar genel olarak atardamarlar ve toplardamarlar olarak ikiye ayrılır. Her iki damar tipinde de damar içindeki kanın tek yönlü akışın sürekli olması gerekir. Bu nedenle de damar sisteminin içinde kan akışının tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar vardır. Bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıklar kanın yukarı doğru akışını sağlarken kanın aşağı doğru akışını da önlemektedir. Bu kapakçıkların çalışmaması halinde damar içindeki kanın aşağı doğru kaçması önlenemez ve damarlar gittikçe genişleyerek dokularda kan birikmesine neden olmaktadır.

  Toplardamarlar neden bozulur?

  Toplardamarların bozulmasının nedeni genellikle damar içinde oluşan yüksek basınçtır. Bu durum karşısında bacakta yüksek basınç nasıl oluşur sorusu akla gelmektedir. Damar içi yüksek basınç uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanabileceği gibi uzun süre ayakta çalışmaktan kaynaklanabilir. Otururken ayak ayaküstüne atmak da dolaşımı önlemesi dolayısıyla damar içi basıncın artmasına neden olabilmektedir. Damar içindeki kan akışı bu nedenle zorlandığında damar çapı genişlemekte bu da kapakçıkların arasından sızıntının başlamasına neden olmaktadır. Sızıntı ile başlayan bu durum ilerleyen aşamalarda damar çapındaki genişlemenin kalıcı olması sonrasında varis hastalığının ilerlemesine neden olmaktadır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • G
  Gürhan Gürkaynak26.10.2022

  İyi günler dizimden menisküs ameliyatı oldum 7. Gündeyim ameliyat olan bacağım baldır kısmının uyuşukluğu geçmedi ayaklarımda sıkıntı yok ama topuktan dizime kadar his kaybı var ve ara sıra yanma ve hafiften acıma oluyor varis çorabını ameliyatın ikinci gününden itibaren sürekli taktım ama sonuç aynı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba tedavi eden doktorunuzla görüşmeniz daha iyi olur. Sevgiler.

 • S
  Sevim Özer06.07.2018

  hocam merhaba, bacaklarımızda görülen her damar varis hastalığının göstergesi midir? Ağrı yoksa başka ne olabilir.?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Sevim Hanım. Bunun tanısını buradan koymak zor efendim.Kesin tanı için kliğinimze gelip ayakta Doppler US ve ultrason çekinerek Dr. Rengin hocamızın doğru tanısıyla bacaktaki damarların varis olup olmadığı yönünde bir sonuç çıkartılır . Tedavi ve detaylı bilgi için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314