Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis çorabı ve özellikleri

Varis çorabı ve özellikleri

Varis hastalığının tedavisinde kullanılan bu araç daha çok tedaviyi erteler. Çoğu zaman hastalığın belirtilerini hafiflettiği için hastalar tarafından tercih edilen bu araç tedavi sonrasında bir müddet daha kullanılmaktadır. Varis çorabı kullanan varis hastalarının hangi çorabı giyeceğine kendisinin karar vermesi doğru olmaz. Bu konuda kesinlikle varis muayenesini yapan doktorun tavsiyesine uyulması gereklidir. Uygun varis çorabının giyilmemesi büyük sıkıntılara neden olacağı gibi fayda sağlamaması gibi bir sonuca da neden olabilir.

Varis Çorabı Tedavi Etkisi

Varis çoraplarının tedavi edici etkisinin olmadığını bir kez daha yinelemek gerekir. Zira varisli damarların tedavi edilmediği sürece dışarıdan yapılan baskı ile ancak geçici olarak daralması sağlanır. Çorap çıkarıldığında ise damarların içerisi yeniden kan ile dolar ve hiçbir şey düzelmez.

Varis Çorabının Yararları

Varis hastalığının erken evrelerinde varis hastalarına varis çorabı önerilmektedir. Bu dönemde varis çorabı giyilmesi varis hastalığının seyrini yavaşlatır. Bunun yanı sıra varis hastalarının kullandıkları varis çorapları bacaklarda biriken kirli kanın boşalmasını sağladığı için varise bağlı şişliği ve dolayısıyla ağrıyı hafifletir. Ancak tedavi etmez.

Varis Çorabını Kimler Giymelidir. 

Varis hastalığının ilk evrelerini yaşayan genç ya da yaşlı her bir bireyin varis çorabı giymesi tavsiye edilmektedir. Ancak bu varis çorapları çoğu zaman ayakta duran kişilerin tercih ettiği bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süre ayakta durmak gibi uzun süre hareketsiz oturarak çalışanlarda da varis çorabı ihtiyacı doğmaktadır. Bu nedenle varise bağlı şikayetleri olan herkesin varis çorabı giymesi mümkündür.

Varis Çorabı Tipleri

Varis çorabı tipleri temel olarak iki şekildedir. Diz altında biten tiplerin yanı sıra kilotlu çorap gibi olan varis çorapları vardır. Bu çorapların basınç seviyeleri ve ölçüleri ise varisin tipi şiddeti ve yerine bağlı olarak değişmektedir. Kimi hastalarda sadece diz altında varis görülmesi halinde diz altı varis çorabı tercih edilirken bazı hastaların tüm bacağı kaplayan çoraplar giymesi gerekebilir.

Basınca ve Tipine Göre Varis Çorapları

Varis çoraplarının ayrıldığı bir başka konu da varis çorabının basınç seviyesidir. Genişlemiş damarların daraltılması için cilt yüzeyinden yapılan baskı ile damarların içindeki kanın boşalması ve yerine yeniden kan dolmasının önüne geçilmeye çalışılır. Bu nedenle damarın çapındaki genişlemeye bağlı olarak farklı basınç seviyelerinde çoraplar bulunmaktadır.

Varis Çoraplarının Fiyatları

Varis çorabı fiyatları model ve markasına göre farklılık gösterse de şuanda ülkemizde varis çorabı ücretleri 20TL ile 100TL arasında değişmektedir. Varis çoraplarının alınmasından önce mutlata bir doktordan bu konuda öneri alınmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
  • R
    Rıza Adali07.05.2022

    Hocam bende varis varbayada var çorap kullanıyorum bileğinin iç kısmında birlirakadarda siyahlık var ve ağrı yapıyor doktora gittin kaç kere bana hap verdiler kullan bunu kullan bunu dediler ama bı gelisme yok zaten seni muayene etmiler karşı beri Bakiler okadar ne etmem ne yapmam lazım ağrı yapıyor o siyahligin altı

    Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

    Rıza bey merhaba, kılcal ve orta seviye damarların skleroterapi tedavisi ile tedavileri mümkün. Kan sulandırıcı ve varis çorapları bilekte oluşan bu problemleri tedavi etmez. Sorunun kaynağına direk müdahale edilmesi gerekmektedir. Sizin gibi yaşanan sorunlarla kliniğime başvuran hastalarımızın tedavi önce ve sonrası fotoğraflarını bırakmış olduğunuz telefon numaranızın WhatsaApp hesabına personelim gönderecektir. Sevgiler.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314