Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Nedir ?

Varis bacak toplardamarlarının görevini yapamaz hale gelmesi ve kirli kanı kalbe götüremez hale gelmesidir. Bacak toplardamarlarında oluşan bu sağlık sorunu tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Sayfayı İncele

Varis Tedavisi

Varis hastalığı ağrısız ameliyatsız ve çok hızlı bir şekilde tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Varis sorunu yaşıyorsanız tedavinizi ertelemeyiniz.

Sayfayı İncele

Köpükle Varis Tedavisi

Varis tedavisinde kullanılan en konforlu ve en hızlı tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile hastalar aynı gün tedavi olup hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Sayfayı İncele

Skleroterapi

Varis hastalığının tedavisinde kullanılan skleroterapi iğne tedavisi olarak da bilinir. Tedavi hızlı konforlu ve ağrısızdır. Aynı gün hayata devam edersiniz.

Sayfayı İncele

Dr. Rengin Türkgüler

Radyoloji Uzmanı

Gaziantep’te doğdu. İlk,Orta ve Lise eğitimini Gaziantep’te tamamladı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve üçüncülük derecesi ile mezun oldu.

Devamı
Videolarla VarisTüm Videolar

CnnTÜRK, Sabah, Hürriyet, Vatan Sözcü ve TV8 Yayınları.

Sorularla VarisSık Sorulanlar
En Fazla Okunan Sorular
Toplardamar Kapakçıkları Nedir?

İnsan vücudunda bulunan damarlar genel olarak atardamarlar ve toplardamarlar olarak ikiye ayrılır. Her iki damar tipinde de damar içindeki kanın tek yönlü akışın sürekli olması gerekir. Bu nedenle de damar sisteminin içinde kan akışının tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar vardır.

Sayfayı İncele
Köpük tedavisi sonrası

Çoğu zaman kılcal varis tedavisinde kullanılan köpük tedavisi sonrasında bacaktaki kılcal damarlar kapanarak yok olur. Kılcal varisler çoğu zaman estetik kaygılar ile tedavisi yapılan varisler olduğundan hastaların tedavi sonrasında tedaviye bağlı şişlik ve morlukların çabucak yok olmasını beklemeleri normaldir.

Sayfayı İncele
Varis tedavisi için kime gitmeli?

Varisin teşhisinden tedavisine kadar girişimsel radyoloji uzmanları yeterlidir. Varis Tedavisi İçin Kime Gitmeli ? sorusuna bundan 10 yıl öncesine kadar Kalp Damar Cerrahlarına gitmeli diye cevap verilirdi. Ancak gelişen tıp sayesinde ortaya çıkan Girişimsel Radyoloji Bölümü pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi varis hastalığının da tedavisini de ameliyatsız olarak yapmaya başladı.

Sayfayı İncele
Varis Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm önlemlere varis hastalığının ortaya çıkması halinde belirtilerin ne olacağını şu şekilde sayabiliriz. Varisin ortaya çıkmasına neden olan olgu toplardamarlarda genişleme ve dokularda kan birikmesi ile kendisini gösterdiği için bacaklarda ağrı, kramp ve kaşıntı görülmeye başlar. Damar genişlemesi Bacakta ve ayak bileklerinde kaşıntı Bacaklarda ağrı ve dolgunluk Kramp Cilt yüzeyinde renk değişimi

Sayfayı İncele
Köpük tedavisinden sonra günlük hayata ne zaman dönülebilir?

Bu sorunun net cevabı hemen dir. Tedaviye öğlen tatilinde gelen hastalarımız bile olmaktadır. Hattı tedavi sonrasında kısa bir yürüyüş faydalı da olmaktadır. Fakat yapılan işlemden sonra kişiden kişiye farlı olmakla birlikle ağrı olabilmektedir.

Sayfayı İncele
Renkli Doppler Ultrason

Renkli doppler ultrason özellikle varis hastalarının hastalığının teşhis ve tedavisinde kullanılan bir tetkik türüdür. Bu tetkik venöz haritalama yapılırken kullanılan bir tetkik olup venöz haritalama yapılabilmesi için renkli doppler ultrason çekmeyi bilen bir radyoloji uzmanına ihtiyaç vardır.

Sayfayı İncele
Varis nasıl geçer?

Varis hastalığı yapılacak ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavisi sonucunda geçer. Varis tedavisi temel olarak iki şekilde tedavi edilir. Öncelikle eski usullerle varis ameliyatı olarak varisli damarın bacağınızdan çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfayı İncele
Venöz Haritalama

Venöz haritalama bacaktaki varisli damarların yerinin ve büyüklüğünün tespit edilmesidir. Venöz haritalama Radyoloji Uzmanı tarafından yapılan bir tetkiktir. Bu tetkik ile varis hastası olan kişilerin bacaklarında boylu boyunca uzanan varisli damarların nerelerde kaç cm ye ulaştığı nerelerde daraldığı ve genişlediğinin tespit edildiği bir tetkiktir.

Sayfayı İncele
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314