Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Varis hastalığı genellikle şiddetli bacak ağrıları ile kendini hissettiren ve belirtileri de bu yönde olan bir sağlık sorunudur. Genellikle varis pek önemsenmeyen ancak ilerlemesi durumunda da sağlık açısından ciddi risk barındıran bir hastalık olarak bilinmektedir.

Ağrı ve Ağırlık Hissi

Varis genellikle ayak bileklerinde ve bacaklarda şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olur. Buna bağlı olarak da ayaklara büyük bir ağırlık verdiği için ayakların baskı altında kalmasına neden olabilir.

Şiddetli ağrı ise varis çeşitlerinin tümünde en çok gözlemlenen belirtilerden birisidir. Sıklıkla tüm varis çeşitlerinde gözlemlendiği gibi genellikle dizlerin alt kısımlarında ve tüm bacağı etkileyen bir ağrının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Damarlarda Artış

Varisli olan damarların artması bacaklarda bölgesel olarak oluşan ağrıların artmasına da neden olabilir. Özellikle damarların şişmesi ile daha da ilerleyen varis çeşidi damarların ve çevre dokularda biriken kirli kan dolayısıyla hastanın dayanılmaz ağrılar yaşamasına neden olabilir.

Bacaklarda ve Ayaklarda Şişlik

Varis belirtileri içerisinde en sık gözlemlenen belirtilerden birisi de şişliktir. Hem bacaklarda hem de ayaklarda oluşan şişlikler neticesinde kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde hareket etmesi bile zorlaşabilmektedir.

Yorgunluk Hissi

Kısa süre ayakta kalınmasına karşın oldukça çabuk bir şekilde yorulmak ise varis belirtileri içerisinde gösterilmektedir.

Yanma Hissi

Yine kısa süre ayakta kalınmasına karşın bacak bölgesinde yanma ve sıcaklık hissi oluşuyor ise varis başlangıcı olabileceği düşünülmektedir. Bu yanma ve sıcaklık hissinin şiddetli derecede ve sıklıkla oluşmasının en önemli nedeni ise toplar damarların sıcak havalarda belirginleşmesidir. Özellikle yaz mevsiminde bu yanma hissi daha çok hissedilebilir.

Kramp

Sık aralıklar ile bacak bölgesinde bölgesel olarak veya genel olarak yaşanabilecek kramplar da yine varis oluşumunun belirtileri içinde yer alabilmektedir. Özellikle geceleri yatıldığında hareketsiz kalındığında daha sık aralıklar ile kramp sorunu yaşanıyorsa muhtemelen varis başlangıcı ile karşı karşıya olunduğu düşünülebilir. Sıcaklık ve yanma hissine bağlı olarak bacaklarda şiddetli şekilde kaşıntı hissi de yaşanabilir. Kaşıntı sadece bacaklarda bölgesel olarak varisli damarların olduğu bölge üzerinde ve şiddetli derecede oluşabilmektedir. 

Uyuşukluk

Gün içinde uyuşmalar ve ağrılar da belirtiler içinde yer almaktadır. Bacaklarda biriken kirli kan dolayısıyla uyuşukluk hissinin yaşanması sık görülür.

Varis Belirtileri Sık Sorulan sorular
 • Varis Nasıl Anlaşılır?
  Varis Nasıl Anlaşılır?

   Varis nasıl anlaşılır sorusunun cevabı gözle yapılan muayene değildir. Varis belirtileri dolayısıyla diğer pek çok hastalıkla karıştırılması mümkün bir hastalıktır. 

  Varis hastalığının ne olduğunu varis nedir isimli yazımızda ayrıntılı şekilde açıklamıştık. Burada tekrarlamayacağız. 

  Varisin gözle görülen belirtileri
  • Şişlik
  • Kılcal damarlarda artış
  • Kalın damarlarda artış
  • İyileşmeyen yaralar
  Varisin gözle görülmeyen hissedilen belirtileri
  • Ağırı
  • Dolgunluk hissi
  • Kaşıntı
  • Kramplar

  Yukarıda görülen ve hissedilen belirtilerin olması varis hastalığını teşhis etmek için yeterli değildir. Varis hastaığı bacak toplardamarlarındaki sistemsel bir bozukluk olup bu bozukluğu teşhis etmenin tek yöntemi ayakta renkli doppler yapılmasıdır. 

  Varis muayenesi renkli doppler ultrason eşliğinde yapılmalıdır. Böylece bacak dokuları içindeki varisli damarların yeri ve varisin şiddedi tespit edilebilir. Bu esnada venöz haritalama da yapılır. 

  Yukarıda da anlattığımız gibi varis nasıl anlaşılır sorusuna yeterli cevabı verdiğimizi umuyoruz. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 

 • Varis Belirtileri Nelerdir?
  Varis Belirtileri Nelerdir?

  Varisin ne olduğu, neden olduğu ve toplardamarlar hakkında pek çok bilgi verdik tüm bunların yanı sıra varis belirtilerine değinmeden olmayacaktır. Varis Belirtileri Nelerdir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm önlemlere varis hastalığının ortaya çıkması halinde belirtilerin ne olacağını şu şekilde sayabiliriz. Varisin ortaya çıkmasına neden olan olgu toplardamarlarda genişleme ve dokularda kan birikmesi ile kendisini gösterdiği için bacaklarda ağrı, kramp ve kaşıntı görülmeye başlar.

  Varisin Belirtileri Kılcal Damar Artışı

  Varisin Belirtileri daha öncede anlattığımız gibi kılcal damar genişlemesi ciddi bir hastalık olmamakla birlikte ilerleyen aşama tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Damar genişlemesi yukarıda da anlattığımız gibi toplardamarlar içinde kan birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bacaktaki kirli kanın kalbe doğru akışının yavaşlaması ile birlikte toplardamara bağlı kılcal damarlar da basınç altında kalmaya başlayarak genişlemeye başlar. Damar içinde biriken kirli kan daha sonra dokulara sızar. Daha önce cilt yüzeyinden görülmeyen bu damarlar basınç altında kalarak gözle görülür hale gelmeye başlar. Bu aşamada oluşan bu görüntü kendi başına varis olarak değerlendirilmeye başlanabilir.

  Ayakta Varis Belirtileri

  Yukarıda da anlattığımız gibi damarlar içinde kalan kirli kan kalbe gidemediği için dokular içine sızmaya başlar. Dokulara sızan bu kirli kan dokuların ihtiyacı olan miktarda oksijen bulundurmadığı için cilt yüzeyinde kaşıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle bacakta kirli kanın akışının durmaması için bol bol yürüyüş yaparak bacaklarda kan dolaşımının hızlanması sağlanmalıdır. Varis dolayısıyla ortaya çıkan şikâyetlerin çok büyük bir bölümüne hareketsizlik neden olmaktadır. Bu nedenle hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Ayakta Varis Belirtileri bu şekilde ortaya çıkmaktadır. 

  Bacaklarda ağrı ve dolgunluk

  Yüzeyde bulunan kılcal varislerdeki genişlemesinin çok önemli bir sağlık sorunu olmadığını daha çok estetik bir sağlık sorunu olduğunu ifade etmiştik. Ancak daha derinde bulunan venöz sistem bozukluklarında oluşan varisin en önemli belirtileri bacaklarda ağrı ve dolgunluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar ve dolgunluk hissi genellikle sabahları yokken öğleden sonraya doğru bacaktaki basınç artışına bağlı olarak artmaya başlamaktadır. Zira bacaklardaki toplardamarlar tam çalışmadığı için kanın bir kısmını kalbe taşıyamaz ve yavaş yavaş kanın bacakta göllenme olur. Böylece bacakta biriken kirli kan ağrıya neden olmaya başlar. Dinlenme ve bacakları yukarıya kaldırmak kısmen rahatlamaya neden olsa da kalıcı şekilde iyileşme sağlamaz bu aşamada bacak dokularında kan birikmesinin önlenmesi için varis çorabı giyilmesi yararlı olabilir. Kişiden kişiye farklılıklar olmakla birlikte varisin neden olduğu ağrı kimi zaman tüm bacakta şişmeye neden olabilirken bazı kişilerde baldırlarda diz altında ortaya çıkmaktadır. Kullanılacak varis çorapları da bu duruma göre belirlenir.

  Kramp

  Varis hastalarının neredeyse tamamında ortaya çıkan bu şikayet kas spazmı olarak ifade edilir. Kasların bu spazmı yaşamasının nedeni varis nedeniyle bacak dokuları arasında biriken kirli kanın yanı sıra kas dokuları içinde biriken bir takım kimyasal ve toksik maddelerdir. Bu kimyasal ve toksik maddeler toplar damar sistemi sayesinde bacaklardaki dokulardan kalbe doğru oradan da akciğer ve böbreklere giderek temizlenir. Bu yapılamadığında ise bacakta birikerek bacaklarda krampların artmasına neden olur.

  Cilt yüzeyinde renk değişimi

  Varise bağlı olarak damarlardaki dolaşım bozukluğunun sonucu dokularda kirli kan birikimi olacağını söylemiştik. Bu nedenle kirli kanın dokularda renk değişimine neden olacağını tahmin etmek zor değildir. Dolayısıyla dokuların sertleştiği de görülmektedir. Dokulardaki bu renk değişimi aslında orada kötü şeylerin olduğunun sinyalidir ve tedavi kararı verilmesini söylemektedir. 

 • Varis nasıl teşhis edilir?
  Varis nasıl teşhis edilir diye sorulduğunda verilecek en önemli cevap;

  Varis nasıl teşhis edilir. Tabi ki ayakta yapılan renkli doppler ultrason ile tespit edilir. Varis; radyoloji uzmanı tarafından yapılacak renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak muayene ile tespit ve teşhis edilir.

  Özellikle belirtmek gerekir ki varis muayenesi sadece gözle yapılamaz. Varis muayenesi esnasında yapılan renkli doppler ultrason ayakta yapılır ve kan akışı ve kaçaklar ayrıntılı biçimde incelenir. Ayakta yapılan varis muayenesi sırasında bacaktaki varisli damarların nereden nereye kadar olduğu tespit edilir ve venöz haritalama yapılır. Venöz haritalama daha sonra yapılacak varis tedavisinin nasıl ve nerede yapılacağını belirler bu nedenle çok önemlidir.

 • Venöz Haritalama
  Venöz Haritalama bacaktaki varisli damarların şemasının çizilmesidir.

  Venöz haritalama bacaktaki varisli damarların yerinin ve büyüklüğünün tespit edilmesidir. Venöz haritalama Radyoloji Uzmanı tarafından yapılan bir tetkiktir. Bu tetkik ile varis hastası olan kişilerin bacaklarında boylu boyunca uzanan varisli damarların nerelerde kaç cm ye ulaştığı nerelerde daraldığı ve genişlediğinin tespit edildiği bir tetkiktir.

  Venöz haritalamanın sadece bu konuda uzmanlaşmış radyologlar tarafından yapılmalıdır. Venöz haritalamanın varis tedavisi öncesinde yapılması zaruridir. Zira varis tedavisinin nasıl ve nereye yapılacağı bu tetkik sonucunda tespit edilir.

  Varis hastalığının teşhis ve tedavisinde girişimsel radyoloji uzmanlarının avantajı venöz haritalama yapmaları ve varisli damarın yerinin ve tipinin tespiti sonrasında tedavisinde de ultrasonu kullanarak tedaviyi gerçekleştirebilmesidir.

  Varis hastası iseniz tedavinize geçilmeden önce venöz haritalama yaptırmayı unutmayın.

  Venöz haritalama yapılmadan tedaviye başlanmasına müsaade etmeyin.

 • Varis tedavisi nasıl yapılır?

  Variste dereceler vardır. Hastalığın sıkıntıları bacak ağrıları ile başlar, daha sonra kaşıntılar, sonra şişmeler, gece krampları şeklinde devam eder. İleri seviyelerde cilt renginde değişiklikler ve en son durumsa kanamalardır. Kişi bu sıkıntıları duymaya başladığı an bir varis taraması yaptırması erken teşhis açısından büyük önem taşır. Varis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zira günlük yaşamı birebir etkilemektedir. Bir radyoloji uzmanı tarafından Doppler tetkiki ile varis teşhisi çok rahatlıkla belirlenebilir.

 • Varis Hastalığı Nedir?
  Varis hastalığı nedir? Hayatımızı ne kadar tehdit ediyor.

  Varis, bir sağlık problemidir, bir hastalıktır. Varis hastalığı ya da varis, bacaktaki toplardamarların genişleyerek görevini yapamamasıdır. Görevini yapamayan toplardamar, kanı yukarıya yani kalbe götüremez. Dolayısıyla bacaktaki kirli kan temizlenemez, bacakta biriken kirli kan da bacakta uyuşma ve ağrıya neden olur. Ayrıca zaman içinde bacaktaki kirli kanın artmasına bağlı bacakta gece krampları ve uyuşmalar meydana gelebilir.

  Yüzeysel sistemde bulunan varis hastalığı tedavi edilmezse derin sistemi de etkilemeye başlar. Bir süre sonra derin sistemde de yetersizlik ve kaçak meydana gelebilir, sonuçta ayak bileğinde iyileşmeyen yaralar meydana gelir, varis hastalığı ilerlemiştir.

  Varis hastalığı için önemli olan hastalığın tipini, derecesini, varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunu anlamaktır. Bunlar; etkin bir muayene ve eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US ile anlaşılabilir. Varis hastalığı derecelendirilirken Doppler US sonrası yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis hastalığı derecesi, hastalığın tedavisinin yönünü, ek olarak neler yapılması gerektiğini belirler.

  Varis hastalığı, ameliyatsız tedavi edilebilen bir sağlık problemidir.

  Varis bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Kapakçıklar temel olarak kanın kalbe doğru gidişini sağlamak ve kirli kanın aşağı doğru kaçışını engellemek üzere tasarlanmıştır. Bu damarların çalışmaması dolayısıyla kirli kan kalbe gidemez ve ayakta birikmeye başlar. Daha da kötüsü kirli kanı kalbe taşıyan ve varis olmamış damarın taşıdığı kirli kanın ayaklara geri kaçmasına da neden olur. Bu nedenle diğer damarın kirli kanı kalbe taşıyabilmesi için varisli olan damarın kapatılmasından başka çare yoktur.

  Konusunda uzman bir radyolog tarafından yapılacak inceleme, varis hastalığı tedavisinin de hızlıca yapılabilmesine olanak sağlar. Özellikle damarlardan hangisinin varisli olduğunun anlaşılması ve hangi damar ya da damarların kapatılması gerektiğini en iyi şekilde girişimsel radyoloji uzmanları tespit edebilmektedir. Aynı şekilde varisli damarın kapatılması için yapılan işlemlerde de ultrason ile kapatılacak damarlar tam olarak tespit edilip doğru damarlar kapatılmaktadır. Ultrason ile takip edilmeden tesadüfen damar kapatılması daha sonra daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden işlemin girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılmasında büyük yarar vardır.

  Varis hastalığı nedir? diyorsanız ve daha fazla bilgi için bize ulaşın.
Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314