Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Sülükle Varis Tedavisi

Sülükle Varis Tedavisi

Varislerin sülükle tedavisi mümkün müdür?

Varislerin sülük ile tedavisi günümüzde tartışmalara neden olan sağlık konularından biridir. Bu konudaki fikirlerimizi belirtmeden önce, varis tedavilerini ve sülük tedavisini ayrı ayrı ve doğru bir şekilde tanımak istiyoruz. Sülük tedavisi, günümüzde genel sağlığa yararlı olduğu iddia edilen bir yöntem. Varislerin tedavisi ise, ameliyat ile veya ameliyatsız tekniklerle yapılmaktadır. Varisler bir toplardamar sorunudur. Her iki tedavinin amacını ve varisin tanımını yaparak konuyu aydınlatmaya çalışalım.

Sülük tedavisi nedir?

Hastalıklara karşı sülük kullanımı eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminde, sülük adı verilen canlıların dokulardan kan alması ve çeşitli maddeleri salgılaması temel alınır. Bu salgıların kalp ve damar sağlığına katkıları olduğu ve pıhtılaşmanın önüne geçtiği düşünülür. Bu yöntemi uygulayanlar damarlardaki tıkanıklıkları aldığı için sülükle varis tedavisinin işe yarayabileceğini düşünürler. Varislerin nedeni, toplardamarlardaki genişleme ve kapakçıkların görevini yerine getirememesidir.  Nadir de olsa, damarlarda pıhtılaşma ve tıkanıklık sorunları gözlenir. Her varis türü aynı değildir. Bu nedenle, uzman kontrolünde bir varis tedavi yöntemi tespit edilir. Hastalığın ortaya çıkış nedeni ve dağılımı, varis tedavisinde en büyük etkendir. 

Ancak sülükle varis tedaivis mümkün değildir.

Peki baris nasıl tedavi edilir?

Varisler, venöz yetmezlik adı verilen bir rahatsızlık türüdür. Toplardamarların kapakçıkları, kanın yukarı yönlü taşınmasını tam olarak sağlayamaz ve damarlar kıvrımlı bir hal alır. Varisler; kılcal, orta çapta ve büyük çapta varisler olarak ayrılır. Sülük bu durumu tersine çeviremez. Varisin belirtileri herkeste aynı değildir. Uzmanların yapacağı muayene ve görüntüleme işlemlerinden sonra, nasıl bir tedavi uygulanacağı tespit edilir. Varis ameliyatla tedavi edilebileceği gibi, lazer, radyo dalgaları, buhar, köpük veya skleroterapi yöntemleriyle de, ameliyatsız olarak iyileştirilebilir.

Varis Tedavisinde Sülük Kullanımı

Varis tedavisinde sülüklerin, kirli kanı temizlemesi ve damarları güçlendirmesi yönünde bir faydası olduğu iddia edilir. Ancak, damarların tam anlamıyla iyileştirilebildiğine veya sorunlu damarların zamanla düzelebileceğine dair kesin kanıtlar yoktur. Konuyu uzmanlarına bırakmak doğru olacaktır. Bir yardımcı yöntem olarak, varisler için sülük tedavisi tercih etmek isteyenlerin, bu yöntemden bir fayda görmeleri mümkün değildir.

Sülükle varis tedavisi mümkün olmadığından tıbbi yöntemler için bize ulaşın.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
  • A
    Ayse Üreten24.11.2017

    Anneme kalp damar cerrahi derin venoz yetmezligi teshisi koydu ama tedavisi yokmus hasta bacagi saglam bacaginin iki kati. anormal sismis durumda ve bacagini surekli havada tutmasi varis corabini ayagindan cikarmamasi ve daflon ilacini icmesine ragmen hic inmio uc aydir bu durumda caresiz kaldik gercekten yapilabilecek hicbisey yokmu bu hastalik herkeste bu sekildemi seyredio hicbirzaman gecmeyecekmi. Bir tedavisi yokmu bunun lutfen yol gosterin

    Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

    Öncelikle geçmiş olsun, Derin venöz yetmezliğin tedavisi doktorunuzun önerdiği şekildedir. Ancak benim kişisel görüşüm öncelikle doppler ultrason ile bir daha değerlendirilip net olarak tedavi şeklinin belirlenmesidir. İsterseniz kliniğimizde size yardımcı olabiliriz.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314