Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi

Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal Varis Tedavisi Köpük skleroterapi veya sıvı skleroterapi ile yapılır.

Tedavi esnasında kullanılan ilaç AETOXISCLEROL isimli ilaçtır. Kılcal varis tedavisi öncesinde kullanılacak varis tedavisi ilacı özel bir işlemden geçirilerek köpürtülür damar içine uygulanırsa köpük tedavisi denilir. Varis tedavisi ilacı olan aterosklerol'ün köpürtülmeden doğrudan uygulanması halinde ise tedavinin adı sıvı skleroterapidir.

Kılcal varis tedavisi esnasında cilt yüzeyinden görünür hale gelmiş olan kılcal damarların içine çok ince iğneler ile ilaç verilir. İğnelerin çok ince olması nedeniyle işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürer. İşlem sonrasında işlemin yapıldığı yerde yer yer morarma olabilir. Ancak bu morarma bir hafta kadar sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Bazı hastalarda ise hiç morarma olmadığı da olur.

Kılcal damarlarda oluşan bu görüntünün diğer adı telenjientazi olarak da bilinir. Telenjiektazi tedavisi sırasında hastanın tedavi konforu ön planda tutulur. Aşağıda bulunan videoda da görüldüğü üzere tedavi sırasında hastanın herhangi bir ağrı duymadığı anlaşılmaktadır. Bu işlemin yapılmasından sonra damar çevresinde ilacın yakıcı etkisi nedeniyle hafif yangı olabilir. Bu yangıyı hafifletmek için soğuk uygulama yapılabileceği gibi ağrı kesici de alınabilir. Hastalara tedavi uygulanması sonrasında hastanın alacağı ağrı kesici reçetesi hastaya verilecektir.

Skleroterapi ile varis tedavisinde kullanılan ilaç aynı olmakla birlikte çok çok ince damarların tedavisinde ilaç köpürtülmez. Olduğu gibi damar içine yine aynı yöntemle yani çok çok ince iğneler ile verilir. Damar için verilen bu ilaç damar içini yakarak damarın büzüşerek kapanmasını sağlar. Bu damarlar büzüşüp kapandıktan sonra tekrar açılmaz. Ancak işlem sonrasında kan dolaşımını hızlandıracak hareketlerden en azından bir gün süreyle uzak durulmasında fayda vardır.

Kılcal damar tedavisi için varis kremi satışları yapanlardan varis kremi alan hastalarımızdan hiçbiri bu kremlerden fayda görmemiştir. Bu nedenle varis kremi diye satılan ürünlere itibar edilmemesini tavsiye ediyoruz. Varis kremi konusu ne yazık ki varis hastalarının suistimal edildiği bir konudur.

Kılcal varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
  • Köpük tedavisi sonrası

    Çoğu zaman kılcal varis tedavisinde kullanılan köpük tedavisi sonrasında bacaktaki kılcal damarlar kapanarak yok olur.

    Kılcal varisler çoğu zaman estetik kaygılar ile tedavisi yapılan varisler olduğundan hastaların tedavi sonrasında tedaviye bağlı şişlik ve morlukların çabucak yok olmasını beklemeleri normaldir. Kılcal varisler dolayısıyla bacak yüzeyinden görünen damarlar kapatıldıktan bir müddet sonra tamamen ortadan kaybolurlar. Ancak işlemi takip eden bir ay içinde morluk ve geçici izlerin görüldüğü olur. Bünyeden bünyeye farklı olmakla birlikte köpük tedavisi çok hızlı sonuç verir.

    Bacak kılcal varislerinin köpük tedavisi sonrasında aynı damarların açılması mümkün değildir. Ancak bacaktaki farklı noktalardaki damarların varis oluşturması ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle kılcal varis tedavisi sonrasında tedavi ile kapatılan damarların varisinin tekrarlaması mümkün değildir diyebiliriz. Farklı noktalarda oluşabilecek varislerin önlemini almak ise önceden mümkün değildir.

    Bacak kılcal damarlarında varis oluşumunu tetikleyen etmenlerin ortadan kaldırılması ile yeni kılcal varislerin oluşması önlenebilir. Bunun için köpük tedavisi öncesinde varise neden olabilecek ve altta ya da diğer etmenlerin radyolojik tetkik ile tespit edilmesi ve kılcal varis tedavisinden önce bu etmenlerin de ortadan kaldırılması önerilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314