Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93
Sık Sorulan Sorular
Varis nasıl geçer?

Varis nasıl geçer?

Varis hastalarının bu hastalığa tutulduktan sonra cevabını aramaya başladıkları soru varis nasil geçerdir. Bu cevabı aramaya koyulan siz hastalarımızın aradığı cevabı vermek için bu yazıyı kaleme aldık.

Varis hastalığı bacak toplardamarlarının kirli kanı kalbe taşıma görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi yapılmadığı müddetçe kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Tedavi edilmeden geçirilen her gün hastalık bir kademe daha kötüye gider. Alınacak birtakım önlemler hastalığın seyrini yavaşlatır. Ancak bu tedbirler varis hastalığını ortadan kaldırmaz. Bu nedenle hastalığın tedavi edilmesinden başka çare yoktur.

Varis hastalığının tedavisi için bazı internet sitelerinde varis kremleri önerilmektedir. Bu önerilere itibar edilmesi olsa olsa varis hastalığınızın ilerlemesine davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. Varis nasıl geçer sorusu için bir başka öneri de varis çorabı giyilmesi olabilir. Bu ise varis hastalığının yarattığı yakınmaları hafifletmekten başka işe yaramaz hastalığı iyileştirmez. Bu nedenle varis kremi ya da varis çorabı gibi seçenekleri geçerek bir an önce varis tedavisi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Peki varis tedavisi nasıl yapılır varis nasıl geçer?

Varis tedavisi temel olarak iki şekilde tedavi edilir. Öncelikle eski usullerle varis ameliyatı olarak varisli damarın bacağınızdan çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem ağrılı bir ameliyat olup bu ameliyatın iyileşme süreci çok uzun ve sıkıntılıdır. Bu nedenle varis ameliyatı olmanızı tavsiye etmiyorum.

Varis tedavisi için diğer tedavi yöntemi ise varisli damarın ameliyat ile bacaktan çıkarılması yerine damarın birtakım işlemler ile kapatılmasıdır. Bu teknikler ameliyatın yerini almış modern tıp teknikleridir. Bu yöntemde varis nasıl geçer? Varisli damar bacak dokuları içinde kalır ancak lazerle, buharla, köpükle ya da başka yöntemler ile yakılarak kapatılır. Yakılarak denince aklınıza çok acılı bir işlem gelmesin. Damarın yakılması sırasında bacak uyuşturulur ya da ağrı duyulmaması için gereken önlemler alınır. Böylece hasta işlem sırasında ve sonrasında ağrı duymaz. Böylece varis hastalığından kurtulur.

Varis tedavisinde bizim kliniğimizde uyguladığımız yöntemler; lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapidir.

Lazerle varis tedavisinde varis nasıl geçer? Varisli damarın içine lazer fiberi yerleştirilir daha sonra damarın içi lazer fiberindeki enerji ile içten yakılır. Damar bu işlem sonunda içine doğru büzüşerek yapışır ve kapanır. Bu işlem sırasında bacak uyuşturulduğu için hasta ağrı duymaz. İşlem sonrasında hasta yürüyerek evine ya da işine gidebilir. Gündelik yaşamına devam edebilir.

Köpük tedavisi ve skleroterapi de ise durum biraz daha basittir. Bu yöntemlerde damarın içine aterosklerol isimli bir ilaç köpürtülerek ya da köpürtülmeden (duruma göre doktor karar verir) damar içine verilir. Bu ilacın etkisi ile damar yapışarak kapanır. Böylece varis nasıl geçer konusu çözümlenmiş olur.

Umarız aklınızdaki Varis Nasıl Geçer sorusuna cevap verebilmişizdir. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314