Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93
Sık Sorulan Sorular
Varis Hastalığı Nedir?

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı nedir? Hayatımızı ne kadar tehdit ediyor.

Varis, bir sağlık problemidir, bir hastalıktır. Varis hastalığı ya da varis, bacaktaki toplardamarların genişleyerek görevini yapamamasıdır. Görevini yapamayan toplardamar, kanı yukarıya yani kalbe götüremez. Dolayısıyla bacaktaki kirli kan temizlenemez, bacakta biriken kirli kan da bacakta uyuşma ve ağrıya neden olur. Ayrıca zaman içinde bacaktaki kirli kanın artmasına bağlı bacakta gece krampları ve uyuşmalar meydana gelebilir.

Yüzeysel sistemde bulunan varis hastalığı tedavi edilmezse derin sistemi de etkilemeye başlar. Bir süre sonra derin sistemde de yetersizlik ve kaçak meydana gelebilir, sonuçta ayak bileğinde iyileşmeyen yaralar meydana gelir, varis hastalığı ilerlemiştir.

Varis hastalığı için önemli olan hastalığın tipini, derecesini, varisli damarın hangi damarlarla ilişkili olduğunu anlamaktır. Bunlar; etkin bir muayene ve eşlik eden Ayakta Bilateral Venöz Doppler US ile anlaşılabilir. Varis hastalığı derecelendirilirken Doppler US sonrası yapılan venöz haritalama oldukça önemlidir. Varis hastalığı derecesi, hastalığın tedavisinin yönünü, ek olarak neler yapılması gerektiğini belirler.

Varis hastalığı, ameliyatsız tedavi edilebilen bir sağlık problemidir.

Varis bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Kapakçıklar temel olarak kanın kalbe doğru gidişini sağlamak ve kirli kanın aşağı doğru kaçışını engellemek üzere tasarlanmıştır. Bu damarların çalışmaması dolayısıyla kirli kan kalbe gidemez ve ayakta birikmeye başlar. Daha da kötüsü kirli kanı kalbe taşıyan ve varis olmamış damarın taşıdığı kirli kanın ayaklara geri kaçmasına da neden olur. Bu nedenle diğer damarın kirli kanı kalbe taşıyabilmesi için varisli olan damarın kapatılmasından başka çare yoktur.

Konusunda uzman bir radyolog tarafından yapılacak inceleme, varis hastalığı tedavisinin de hızlıca yapılabilmesine olanak sağlar. Özellikle damarlardan hangisinin varisli olduğunun anlaşılması ve hangi damar ya da damarların kapatılması gerektiğini en iyi şekilde girişimsel radyoloji uzmanları tespit edebilmektedir. Aynı şekilde varisli damarın kapatılması için yapılan işlemlerde de ultrason ile kapatılacak damarlar tam olarak tespit edilip doğru damarlar kapatılmaktadır. Ultrason ile takip edilmeden tesadüfen damar kapatılması daha sonra daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden işlemin girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılmasında büyük yarar vardır.

Varis hastalığı nedir? diyorsanız ve daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314