Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93
Sık Sorulan Sorular
Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisin ne olduğu, neden olduğu ve toplardamarlar hakkında pek çok bilgi verdik tüm bunların yanı sıra varis belirtilerine değinmeden olmayacaktır. Varis Belirtileri Nelerdir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm önlemlere varis hastalığının ortaya çıkması halinde belirtilerin ne olacağını şu şekilde sayabiliriz. Varisin ortaya çıkmasına neden olan olgu toplardamarlarda genişleme ve dokularda kan birikmesi ile kendisini gösterdiği için bacaklarda ağrı, kramp ve kaşıntı görülmeye başlar.

Varisin Belirtileri Kılcal Damar Artışı

Varisin Belirtileri daha öncede anlattığımız gibi kılcal damar genişlemesi ciddi bir hastalık olmamakla birlikte ilerleyen aşama tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Damar genişlemesi yukarıda da anlattığımız gibi toplardamarlar içinde kan birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bacaktaki kirli kanın kalbe doğru akışının yavaşlaması ile birlikte toplardamara bağlı kılcal damarlar da basınç altında kalmaya başlayarak genişlemeye başlar. Damar içinde biriken kirli kan daha sonra dokulara sızar. Daha önce cilt yüzeyinden görülmeyen bu damarlar basınç altında kalarak gözle görülür hale gelmeye başlar. Bu aşamada oluşan bu görüntü kendi başına varis olarak değerlendirilmeye başlanabilir.

Ayakta Varis Belirtileri

Yukarıda da anlattığımız gibi damarlar içinde kalan kirli kan kalbe gidemediği için dokular içine sızmaya başlar. Dokulara sızan bu kirli kan dokuların ihtiyacı olan miktarda oksijen bulundurmadığı için cilt yüzeyinde kaşıntıya neden olmaktadır. Bu nedenle bacakta kirli kanın akışının durmaması için bol bol yürüyüş yaparak bacaklarda kan dolaşımının hızlanması sağlanmalıdır. Varis dolayısıyla ortaya çıkan şikâyetlerin çok büyük bir bölümüne hareketsizlik neden olmaktadır. Bu nedenle hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Ayakta Varis Belirtileri bu şekilde ortaya çıkmaktadır. 

Bacaklarda ağrı ve dolgunluk

Yüzeyde bulunan kılcal varislerdeki genişlemesinin çok önemli bir sağlık sorunu olmadığını daha çok estetik bir sağlık sorunu olduğunu ifade etmiştik. Ancak daha derinde bulunan venöz sistem bozukluklarında oluşan varisin en önemli belirtileri bacaklarda ağrı ve dolgunluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar ve dolgunluk hissi genellikle sabahları yokken öğleden sonraya doğru bacaktaki basınç artışına bağlı olarak artmaya başlamaktadır. Zira bacaklardaki toplardamarlar tam çalışmadığı için kanın bir kısmını kalbe taşıyamaz ve yavaş yavaş kanın bacakta göllenme olur. Böylece bacakta biriken kirli kan ağrıya neden olmaya başlar. Dinlenme ve bacakları yukarıya kaldırmak kısmen rahatlamaya neden olsa da kalıcı şekilde iyileşme sağlamaz bu aşamada bacak dokularında kan birikmesinin önlenmesi için varis çorabı giyilmesi yararlı olabilir. Kişiden kişiye farklılıklar olmakla birlikte varisin neden olduğu ağrı kimi zaman tüm bacakta şişmeye neden olabilirken bazı kişilerde baldırlarda diz altında ortaya çıkmaktadır. Kullanılacak varis çorapları da bu duruma göre belirlenir.

Kramp

Varis hastalarının neredeyse tamamında ortaya çıkan bu şikayet kas spazmı olarak ifade edilir. Kasların bu spazmı yaşamasının nedeni varis nedeniyle bacak dokuları arasında biriken kirli kanın yanı sıra kas dokuları içinde biriken bir takım kimyasal ve toksik maddelerdir. Bu kimyasal ve toksik maddeler toplar damar sistemi sayesinde bacaklardaki dokulardan kalbe doğru oradan da akciğer ve böbreklere giderek temizlenir. Bu yapılamadığında ise bacakta birikerek bacaklarda krampların artmasına neden olur.

Cilt yüzeyinde renk değişimi

Varise bağlı olarak damarlardaki dolaşım bozukluğunun sonucu dokularda kirli kan birikimi olacağını söylemiştik. Bu nedenle kirli kanın dokularda renk değişimine neden olacağını tahmin etmek zor değildir. Dolayısıyla dokuların sertleştiği de görülmektedir. Dokulardaki bu renk değişimi aslında orada kötü şeylerin olduğunun sinyalidir ve tedavi kararı verilmesini söylemektedir. 

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314