Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93
Sık Sorulan Sorular
Renkli Doppler Ultrason

Renkli Doppler Ultrason

Renkli Doppler Ultrason damarlardaki kan akımının anlık olarak izlendiği bir tetkiktir.

Renkli doppler ultrason özellikle varis hastalarının hastalığının teşhis ve tedavisinde kullanılan bir tetkik türüdür. Bu tetkik venöz haritalama yapılırken kullanılan bir tetkik olup venöz haritalama yapılabilmesi için renkli doppler ultrason çekmeyi bilen bir radyoloji uzmanına ihtiyaç vardır.

Renkli Doppler Ultrasonu bacak dokuları içinde bulunan ve dışarıdan gözle görülemeyecek kadar kas dokularının derininde bulunan damarlar içindeki kan akışını ve yönünü tespit etmeye yarar. Bu nedenle bacaklarda gözle görülen hiçbir belirti olmamasına rağmen varis şüphesi olan hastalara venöz doppler yapılır. Venöz doppler varisli damarları tespit ederken kullanılır. Doppler ultrasonu radyoloji uzmanları sadece varis tedavisi için kullanmazlar. Örneğin damar içinde tıkanıklığın bulunduğu durumlarda da venöz doppler denilen tetkikin yapılması gerekir. Venöz doppler toplar damar doppleri anlamına gelir.

İnsan vücudunda doppler yapılması gereken pek çok organ vardır. Örneğin boyun damarlarındaki bir daralmanın miktarı da doppler ultrason ile tespit edilir. Aynı şekilde vücudun herhangi bir yerindeki tümörün de kanlanıp kanlanmadığı doppler tetkiki ile anlaşılır. Velhasıl renkli doppler, ultrason tetkikinin damarlara yapılanıdır da diyebiliriz. Damarların durumu ve damar içindeki kan akışının izlenmesi pek çok açıdan önemli olabilir.

Renkli doppler ile varis teşhisinde en önemli aşama tamamlanır. Bacaklardaki damarların içindeki kan akışının görülebildiği bu tetkikte nerede akışın hızlandığı ya da yavaşladığı görülebildiği gibi nerede ters akım yani kaçak olduğu da bu tetkik sayesinde tespit edilir. Bacak varisinin varlığı ayakta yapılan renkli doppler sayesinde anlaşılabilir.

Renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak varis muayenesi hastalığın tam olarak teşhis edilmesine imkan sağladığından çok büyük önem taşır. Aynı şekilde varis tedavisinin sonrasında da tedavinin başarılı olup olmadığı bu tetkik ile anlaşılır. Çünkü varis tedavisi sonrasında damarların içinde kan akışının durması beklenir. Eğer renkli doppler ultrason ile kontrol edilmez ise tedavinin bitip bitmeyeceği de anlaşılamaz.

Daha fazla bilgi ve Renkli Doppler Ultrason randevusu almak için bize ulaşın.

Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314