Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Radyofrekansla Varis Tedavisi

Radyofrekansla Varis Tedavisi

Varis tedavisi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkan radyofrekansla varis tedavisi de diğer yöntemlerde olduğu gibi varisli damarın kapatılması temel fikrine dayanır. Lazerle varis tedavisi veya köpük tedavisinde olduğu gibi varis oluşmuş olan damar kapatılmalıdır. Bu amaca ulaşmak için de köpük ya da lazerin yerini radyofrekans almaktadır.

Radyofrekans dalgaları damar içine uygulandığında damarda ısı artışına neden olur. Bu ısı artışı aynı lazer enerjisinde olduğu damarın iç cidarının yanmasına neden olur. Damarın iç yüzeyinde oluşan bu yanık damarın yapışarak kapanmasına dolayısıyla varisin iyileşmesine olanak sağlar.

Radyofrekansla varis tedavisinde kullanılan iki yöntem vardır. Aynı lazer enerjisinde olduğu gibi kimi zaman damar içine yerleştirilen bir radyofrekans probu ile damar içi yakılırken kimi zaman da ince bir iğneye benzeyen radyofrekans iğnesi kılcal varislerin kapatılmasında kullanılır.

Ancak biz kliniğimizde ileri seviye varislerin tedavisinde radyofrekansla varis tedavisi yöntemini yani damar içine yerleştirdiğimiz radyofrekans probu ile damar içini yakarak varisi tedavi etmekteyiz. Bu yöntem ile lazer ile varis tedavisinin karşılaştırmasını yapmak gerekir ise lazerle varis tedavisinin çok daha konforlu ve daha kolay tamamlandığını ifade etmek isteriz.

İster lazer ile varis tedavisi olsun ister radyofrekansla varis tedavisinde olsun her iki tedavi yönteminde de hastalara uyguladığımız tedaviden sonra hastalar hayata kaldıkları yerden ertesi gün devam etmektedirler.

Radyofrekansla varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Radyofrekansla Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Varis tedavisi için kime gitmeli?

  Varisin teşhisinden tedavisine kadar girişimsel radyoloji uzmanları yeterlidir. Varis Tedavisi İçin Kime Gitmeli ? sorusuna bundan 10 yıl öncesine kadar Kalp Damar Cerrahlarına gitmeli diye cevap verilirdi. Ancak gelişen tıp sayesinde ortaya çıkan Girişimsel Radyoloji Bölümü pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi varis hastalığının da tedavisini de ameliyatsız olarak yapmaya başladı.

  Girişimsel radyoloji aslında geçmişte ameliyat ile gerçekleştirilen pek çok işlemin ameliyatsız olarak tedavi edilmesine olanak sağlayan bir bölümdür. Girişimsel Radyoloji Uzmanları ameliyatta olduğu gibi neşter kullanmazlar. Tüm işlemleri damar içerisine yerleştirdikleri klavuzlar ve kataterler ile gerçekleştirirler. Öyle ki beyin damarlarında tıkanan bir hastanın beyin damarlarının açılmasından tutun da varisli bir damarın kapatılmasına kadar tüm işlemleri artık Girişimsel Radyoloji Uzmanları yapabilmektedirler.

  Zaten ameliyatsız varis tedavisinide Girişimsel Radyoloji uzmanları geliştirmişdir. 

  2000 li yılların başında Dr. Robert MIN isimli bir girişimsel radyoloji uzmanı ilk defa varisli damarı ameliyat ile dışarı çıkarmak yerine lazer enerjisi ile ameliyat etmeden ve tamamen kapalı yöntemlerle yakarak kapatmıştır. Bu yöntem öylesine tutulmuştur ki işlemi ultrason kullanmaya ehliyetli olmadığı halde kalp damar cerrahları ve genel cerrahlar da yapmaya çalışmaktadırlar.

  Bu durumun bir takım sakıncaları olmaktadır. Öncelikle ultrason kullanmaya ehliyetli olmayan bir kalp damar cerrahi kapalı işlemde damarın neresini kapattığını asla görememektedir. Keza aynı şekilde genel cerrahla için de bu durum aynıdır. Bunun ötesinde köpükle varis tedavisinde de cilt yüzeyinden görülemeyen damarlara işlem uygulanabilmesi için damarın nerede olduğu ancak ultrason ile tespit edilebilir. İşlem sırasında ilacın verileceği iğnenin damara girip girmediğinin ultrason olmadan görülmesi de mümkün değildir.

  Bu nedenle varis tedavisi için kime gitmeli diye soruyorsanız, cevabı çok basittir.

  Eğer ameliyat olacaksanız kalp damar cerrahları ve genel cerrahlara, ameliyat olmak istemiyorsanız ve ameliyatsız varis tedavisi olmak istiyorsanız. Girişimsel Radyoloji Uzmanlarına başvurmalısınız.

 • Varis tedavisi sonrası

  Varis tedavisi olan hastaların en merak ettiği şey varis tedavisi sonrasında ne olacağıdır.

  Varis tedavisi sonrasında varisli damarlar lazerle ya da köpükle kapatılmış olacaktır. Bu damarların kapatılması sayesinde bacaktaki kan dolaşımı normale döner ve bacakta kirli kanın birikmesi önlenmiş olur. Varis tedavisi sonrası kan dolaşımının hızlanması ile bacaklardaki morluklar azalmaya başlar, şişlikler iner, kaşıntı ve kramplar son bulur.

  Varis tedavisi sonrasında cilt yüzeyinden görünen varisler kaybolur ve estetik açıdan görünüm güzelleşir. Yukarıdaki resimdekine benzer değişiklikler olur.

  Varis tedavisi sonrasında işlem yapılan damarlar gerilme ve çekme hissi olabilir. Bu durum damarın kapandığının ve iyileşmenin işaretidir. Kılcal varislerde genellikle iki hafta için kalın varislerde genellikle bir ay içinde bu şikayetlerde gerileme olur.

  İşlem ince de olsa iğne ile yapıldığı için zaman zaman varis tedavisi sonrasında morarma olabilir. Bir-iki hafta içerisinde düzelir. Ayrıca cilde yakın yerlerde hafif lekelenme olabilir. Bir ila üç ay içinde geçmesi beklenir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314