Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Orta Boy Varisler

Orta Boy Varisler

Orta boy varisler tedavisi kolay ve hızlı varislerdir. Orta boy varisler çoğu varis hastasında görülen varis türüdür. Bu varisler genellikle cilt yüzeyinden görülebilir büyüklükte olurlar ve tedavisinin köpük tedavisi ya da skleroterapi ile yapılması mümkündür.

Cilt üzerinde kılcal varislerden farklı olarak kabarık görünümü olan bir varis tipi olan orta boy varislerdir. Çoğu zaman koyu yeşil veya mor renkte olurlar. Orta boy varis tipinde damarın çapı 2 – 3 mm arasındaki genişlikliklere ulaşabilir. Damar yapısı kıvrımlı bir şekilde olurlar ve estetik bakımdan çok mutsuzluk veren bir hale neden olurlar.

Orta boy varis tipi çoğu zaman dizlerin arkasında bulunur. Genellikle çevredeki kılcal varislerle de bağlantı kurarlar. Orta boy varis tipinde hastalar bazen hiç yakınmazlarken bazı varis hastalarında başkaca varis belirtileri de görüldüğü olur. Varise bağlı olarak kaşıntı yanma ve ağrı bunların bazılarıdır.

Orta boy varislerin teşhis ve tedavisi

Orta boy varis tedavisi hızlı ve konforlu şekilde mümkün olan bir hastalık olup kliniğimizde bu sağlık probleminin teşhis ve tedavisi çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Varis hastalarının bir öğleden sonra ayıracakları 1 saatlik zamanda hem hastalığın teşhisi yapılır hem de gerekiyor ise tedavisine derhal başlanır. Bu tip varis tedavisine geçilmeden önce mutlaka altta yatan nedenin araştırılması çok önemlidir. Eğer orta boy varise neden olan olay renkli doppler ultrason eşliğinden yapılacak varis muayenesi ile tespit edilir. Bu yapılmaz ise orta boy varislerin tedavisinden sonra başka yerlerden varisin çıkması mümkün olabilir. Bu nedenle orta boy varislerin de diğer varisler gibi tedavisine geçilmeden önce venöz yetmezlik açısından iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yapılması gereklidir. Aksi durumda hastalığın tedavi sonrasında başka yerlerden tekrarlaması riski olur.

Olağan koşullarda kliniğimizde varis tedavisine geçilmeden önce varis muayenesinin renkli doppler ultrason ile birlikte yapılmaktadır. Renkli doppler ultrason yardımıyla varise neden olan olay araştırılmadan yapılan tedavilerden dolayı varisi tekrar eden pek çok hasta mağduriyeti dolayısıyla kliniğimize başvurmaktadır. Bu nedenle varis tedavisine başlamadan önce renkli doppler ultrason ile venöz haritalama yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Orta Boy Varisler hakkında daha fazla bilgi ve tedavi için bize ulaşın

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
  • Z
    Zeynep16.02.2018

    Benim dizim arka kismi sisik ve mor damarlar var ara sira aciyo ne yapmam lazm

    Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

    Zeynep hanım geçmiş olsun, Öncelikle ayakta bi lateral venöz doppler ultrason ile değerlendirme yapılıp şikayetinizin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Buna göre tedavi şekli lazer mi köpük mü olacak netleştirilebilir. Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314