Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi (EVLA)

Varis tedavisi için ve özellikle ileri seviye varis tedavisi için lazerle varis tedavisi en iyi seçenek olarak karşımıza çıkar. Lazerle varis tedavisi bacak toplardamarının ameliyat ile kesilip dışarıya çıkarılması yerine bulunmuş bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin bulunuşu 2000 yılların başından beri olmakla birlikte Türkiye'de uygulanışı 2009’dan itibaren olmuştur.

Lazerle varis tedavisi ile varis dolayısıyla çalışmaz hale gelmiş olan bacak toplardamarlarını ameliyat ile kesip dışarıya çıkarmak yerine damar içine yerleştirilen lazer fiberi ile damar içten yakılarak kapatılması esasına dayanır. Lazerle varis tedavisinin nasıl yapıldığı aşağıdaki videoda izah edilmektedir. Daha fazla bilgi almak için lazerle varis tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu videodan da anlaşılacağı üzere önce varisli damar içine lazer fiberi yerleştirilir daha sonra fibere lazer enerjisi verilerek damar içinin yanarak büzüşmesi sağlanır. İçten yanan damar içe doğru yapışarak kapanır. Böylece damar içindeki kan akışı durdurulur. İşlem sonunda varisli damarın kapanması varisin belirtilerinin yok olmasını ve hastanın sağlığına kavuşmasını sağlar.

Endo Venöz Lazer Ablasyon

Lazerle varis tedavisinin ultrason eşliğinde yapılması çok önemlidir. Zira lazer fiberinin doğru damara yerleştirilip yerleştirilmediğinin doğru yere kadar uzatılıp uzatılmasının ultrason ile kontrol edilmesi gereklidir. Yukarıdaki animasyonda gösterilmemekle birlikte damar çevresinde bulunan dokuların damar ile birlikte yanmasının önlenmesi için damar çevresine sıvı enjeksiyonu yapılması da çok önemli bir uygulama olup damar çevresine yeterli sıvının verilip verilmediği de ancak ultrason ile tespit edilebilmektedir. Damar çevresine verilen bu sıvı damar çevresine bir su yastığı oluşturmakta ve damar yanarken damarın çevresindeki dokuların yanmasını önlemektedir. Ayna zamanda bu sıvının içine bir miktar da anestezik madde verilerek ağrı duyulmasının da önüne geçilmektedir. Bu işleme tümesan anestezi denilmektedir. Tümesan anestezi damarın dış kılıfına uygulanır. İşlemin tamamına Endo Venöz Lazer Ablasyon denilmektedir. 

Lazerle varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın!

Lazerle Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Varis tedavisi sonrası

  Varis tedavisi olan hastaların en merak ettiği şey varis tedavisi sonrasında ne olacağıdır.

  Varis tedavisi sonrasında varisli damarlar lazerle ya da köpükle kapatılmış olacaktır. Bu damarların kapatılması sayesinde bacaktaki kan dolaşımı normale döner ve bacakta kirli kanın birikmesi önlenmiş olur. Varis tedavisi sonrası kan dolaşımının hızlanması ile bacaklardaki morluklar azalmaya başlar, şişlikler iner, kaşıntı ve kramplar son bulur.

  Varis tedavisi sonrasında cilt yüzeyinden görünen varisler kaybolur ve estetik açıdan görünüm güzelleşir. Yukarıdaki resimdekine benzer değişiklikler olur.

  Varis tedavisi sonrasında işlem yapılan damarlar gerilme ve çekme hissi olabilir. Bu durum damarın kapandığının ve iyileşmenin işaretidir. Kılcal varislerde genellikle iki hafta için kalın varislerde genellikle bir ay içinde bu şikayetlerde gerileme olur.

  İşlem ince de olsa iğne ile yapıldığı için zaman zaman varis tedavisi sonrasında morarma olabilir. Bir-iki hafta içerisinde düzelir. Ayrıca cilde yakın yerlerde hafif lekelenme olabilir. Bir ila üç ay içinde geçmesi beklenir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • M
  Mustafa Akın03.04.2018

  büyük varislerde lazer olurmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Mustafa bey geçmiş olsun, Varis hastalığının tedavisi yapılacak muayene sonrasında planlanır. Özellikle çok genişlemiş büyük varislerin tedavisinde lazerle varis tedavisi uygulaması mümkündür. Daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın. 0 312 224 13 14

 • S
  Sinem22.12.2017

  Mrb.. 11 gün oldu lazerle ve evde yürümeme ve ufak ev işleri yapmama karşılık çabuk yoruluyorum . Esnetme hareketleri yapmam gerektiğini söledi dr um gerilme için ama buna ragmen nekadar esnetmeyle geçicek bu gerilme ne zaman normale döner yoksa artık hep böle gerilimi kalacak. .. birde lazerle işlem gören damar elime geliyor ve ayakta çok kalırsam yürürsem oralar yanıyor gibi içden agrı gibi zonklama gibi tan anlatamadım ama NORMAL Mİ? NE KADARsüreye rutin hayatıma dönerim... birde o damar vucut tarafından yok edilmeyecekmi hemşire o orda öle kalıcak diyor ama bilemedim lütfen bilginizi rica ediyorım hep böle başkasına muhtaç gerilmiş çabuk yorulan bacakla yaşayacagımı düşündükçe moralim çok bozuluyor bide gebelik ne zaman düşünebilirim ?? Cinsel hayata ne zaman dönebilirim teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  İşleminizi ben yapmadığım ve sizin durumunuz hakkında bilgi sahibi olmadığım için yorum yapmam uygun değil. Doktorunuzla konuşmanızı öneririm. İyi günler diliyorum

 • S
  Suzan Dolmacı20.07.2017

  16 yaşında oğlum var iki bacağında da varis çıkıntıları baya yoğun.Tedavi olarak bize önerilen yapıştırma veya lazer biz buna nasıl karar vermeliyiz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, geçmiş olsun Suzan hanım. Yapıştırma tedavisini çok önermiyorum çünkü içeride yabancı bir madde kalıyor ve uzun dönem sonuçları henüz bilinmiyor. Lazerle varis tedavisinde damarın iç yüzeyi lazer enerjisiyle yakılarak kapatılıyor, bu nedenle yapışıp kapanıyor. Çünkü damarların iç yüzeyi zedelenince yapışarak kapanırlar, damarı kapatmak için vücudun kendi reaksiyonundan yararlanılıyor . Sağlıklı günler diliyorum.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314