Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi (Köpük Skleroterapi) Nedir ?

Genellikle orta boy ve kılcal (retiküler) varisler için uygulanan damarların içine çok ince bir iğne ile girişim yapılıp damarı kapatan ilacın (sklerozan madde) sıvı şekilde ya da köpürtülmüş şekilde verilmesi işlemidir. Varis Tedavisinde; İğne Tedavisi olarak da anılır.  Bu ilacın etkisi hastalar tarafından tedavi esnasında fark edilen bir şekilde damarları büzüştürüp kapatır.

Tedaviden hemen sonra damar büzüşerek kapanır ama görüntüsünün tamamen düzelmesi biraz zaman alabilir. Bu süre kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bazen varisin tamamen kaybolması birkaç ay sürebilir. Varis ne kadar büyükse iyileşmesi o kadar uzun sürebilir.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri olan köpük tedavisi 

Ameliyatsız varis tedavisi tekniklerinden biri olan köpük tedavisi veya köpükle varis tedavisi lazerle varis tedavisi uygulanamayacak kadar küçük kılcal olmayan damarlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde skleroterapi esnasında kullanılan aterosklerol isimli ilaç özel işlem ile köpürtülerek damar içine uygulanır. Damar içine uygulama yapılmadan önce ilacın köpürtülmesinden dolayı köpük tedavisi ismini almıştır.

Köpük tedavisinde de amaç varis oluşmuş olan damarların iç çeperinin ilaç ile tahrip edilerek kapatılmasıdır. Köpük tedavisinde kullanılan ilaç damar içine uygulandığında damar içinde tahribata yol açar ve damarın bir daha açılmamak üzere yapışarak kapanmasını sağlar. Böylece varis oluşmuş olan damarın kapanması ve dokuların arasına kir kan kaçağını yapması önlenmiş olur. Köpük tedavisi oldukça hızlı ve konforlu biçimde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Köpük tedavisi için kliniğimize gelen hastalar tedavi sonrasında evine işine ya da sporuna gidebilmektedir. Köpük tedavisi hızlı sonuç vermesi ve kolay uygulanabilir olması dolayısıyla son yıllarda çok başvurulan bir varis tedavisi yöntemi olmuştur.

Köpük tedavisi hangi varis tedavisinde kullanılır?

Varis Tedavisinde İğne Tedavisi hem kılcal varislere, hem orta boy varislere, hem de büyük varis tedavisinde kullanılmaktadır. Asıl kullanım alanı, kılcal varisler ile orta boy varislerin tedavisidir. Her iki tip varisin tedavisinde bilinen en etkili yöntem bu yöntemdir. Bu yöntem varis tedavide ilk seçenektir. Köpük tedavisinde orta boy varislerin tedavisinde en etkili tek ameliyatsız varis tedavisi yöntemidir. Kılcal varislerin tedavisi daha çok köpüksüz yani sıvı skleroterapi yöntemi tercih edilir. Ancak köpük tedavisinin uygulandığı da olur. Kılcal varislerin tedavisinde köpürtülmemiş skleroterapi ya da köpük tedavisi en etkili yöntem olarak karşımıza çıkar.

Kılcal varislerin tedavisinde cilt yüzeyinden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılabilir ama bunların faydası skleroterapiye nazaran çok daha azdır. Büyük varislerin ana tedavi tekniği bacak yüzeyinde görünmeyen ancak kapak yetmezliği bulunan büyük damarların lazer ya da radyofrekans ile yakılarak tedavisidir. Köpük tedavisinde büyük varislerin tedavisinde asıl tedavi yapıldıktan sonra aynı seansta dıştan görülen büyük varislerin tedavisi için yardımcı olarak kullanılır. Köpük tedavisiyle orta boy varislerin tamamen giderilmesi her zaman mümkün olabilmektedir. Fakat bazen birkaç tedavi seansı gerekebilir. Bu tedavilerden sonra en önemli husus hastaların sabırsız olmamalarıdır. Tedavinin sonuçlarının tom olarak ortaya çıkabilmesi için bazen bir kaç ay gerekebilir. Bu süre genellikle hastanın bünyesi ile ilgilidir ve hastanın bünyesine göre değişkendir.

Köpük tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için lütfen bize ulaşın.

Köpük Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Hangi durumda köpük tedavisi işlemi yapılmaz?
  Damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş kişilere köpük tedavisi uygulaması yapmayız.

  Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden önce renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi yapılması çok önemlidir. Keza köpük tedavisinde kullanılan ilaca alerjisi olan kişilere de tedaviye devam edilmez.

  Ayrıca büyük boy varislere de köpük tedavisi uygulanması sakıncalıdır. 

 • Köpük tedavisi sonrası

  Çoğu zaman kılcal varis tedavisinde kullanılan köpük tedavisi sonrasında bacaktaki kılcal damarlar kapanarak yok olur.

  Kılcal varisler çoğu zaman estetik kaygılar ile tedavisi yapılan varisler olduğundan hastaların tedavi sonrasında tedaviye bağlı şişlik ve morlukların çabucak yok olmasını beklemeleri normaldir. Kılcal varisler dolayısıyla bacak yüzeyinden görünen damarlar kapatıldıktan bir müddet sonra tamamen ortadan kaybolurlar. Ancak işlemi takip eden bir ay içinde morluk ve geçici izlerin görüldüğü olur. Bünyeden bünyeye farklı olmakla birlikte köpük tedavisi çok hızlı sonuç verir.

  Bacak kılcal varislerinin köpük tedavisi sonrasında aynı damarların açılması mümkün değildir. Ancak bacaktaki farklı noktalardaki damarların varis oluşturması ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle kılcal varis tedavisi sonrasında tedavi ile kapatılan damarların varisinin tekrarlaması mümkün değildir diyebiliriz. Farklı noktalarda oluşabilecek varislerin önlemini almak ise önceden mümkün değildir.

  Bacak kılcal damarlarında varis oluşumunu tetikleyen etmenlerin ortadan kaldırılması ile yeni kılcal varislerin oluşması önlenebilir. Bunun için köpük tedavisi öncesinde varise neden olabilecek ve altta ya da diğer etmenlerin radyolojik tetkik ile tespit edilmesi ve kılcal varis tedavisinden önce bu etmenlerin de ortadan kaldırılması önerilir.

 • Köpük tedavisinden sonra günlük hayata ne zaman dönülebilir?

  Bu sorunun net cevabı hemen dir. Tedaviye öğlen tatilinde gelen hastalarımız bile olmaktadır. Hattı tedavi sonrasında kısa bir yürüyüş faydalı da olmaktadır. Fakat yapılan işlemden sonra kişiden kişiye farlı olmakla birlikle ağrı olabilmektedir. Genellikle kliniğimizden çıkarken her hastamıza bir ağrı kesici ilaç kullanmasını öneririz. Ağrı olduğunda ilaç kullanılmasında sakınca yoktur. Ağrı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir cevap verilmemektedir. Ağrı olursa ağrı kesici kullanılmasında sakınca yoktur. Bazen ağrı hiç olmaz. Ancak ortaya çıkan ağrı hiçbir şekilde kişiyi olağan hayatından alıkoyacak miktarda ve şiddette olmaz.

 • Varis tedavisi sonrası

  Varis tedavisi olan hastaların en merak ettiği şey varis tedavisi sonrasında ne olacağıdır.

  Varis tedavisi sonrasında varisli damarlar lazerle ya da köpükle kapatılmış olacaktır. Bu damarların kapatılması sayesinde bacaktaki kan dolaşımı normale döner ve bacakta kirli kanın birikmesi önlenmiş olur. Varis tedavisi sonrası kan dolaşımının hızlanması ile bacaklardaki morluklar azalmaya başlar, şişlikler iner, kaşıntı ve kramplar son bulur.

  Varis tedavisi sonrasında cilt yüzeyinden görünen varisler kaybolur ve estetik açıdan görünüm güzelleşir. Yukarıdaki resimdekine benzer değişiklikler olur.

  Varis tedavisi sonrasında işlem yapılan damarlar gerilme ve çekme hissi olabilir. Bu durum damarın kapandığının ve iyileşmenin işaretidir. Kılcal varislerde genellikle iki hafta için kalın varislerde genellikle bir ay içinde bu şikayetlerde gerileme olur.

  İşlem ince de olsa iğne ile yapıldığı için zaman zaman varis tedavisi sonrasında morarma olabilir. Bir-iki hafta içerisinde düzelir. Ayrıca cilde yakın yerlerde hafif lekelenme olabilir. Bir ila üç ay içinde geçmesi beklenir.

 • Köpük tedavisinin başarı oranı nedir?

  Köpük tedavisi uyguladığımız kılcal damarlarda yaklaşık olarak %60-70’i, orta boy damarlarda yaklaşık olarak %90’ı iyileşme olur. Yani tek bir tedavi ile tüm varislerin içine ince iğne ile girip köpük ilacı versek bile tek seansta tüm varislerin kaybolması mümkün olamayabilir. Köpük tedavisinde özellikle yeşil renk orta boylu varislerin tedavisi için en iyi yöntem olmaktadır. Bu tedavi son derece etkili olmaktadır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • R
  Rabia19.02.2018

  Merhaba ben Almanya Hamburgta yaşıyorum. Her iki bacağımdada varis problemim var. Hem görüntüsü hemde ağrısı beni rahatsız ediyor. Tedavi olmak istiyorum. Kılcal damar şeklinde olan varisler ve dizin arka kısmında daha kalın ve bazen şişen varis damarları var. Eğer tedavi olursam bu ne kadar zamanımı alır. Kaç seans sürer ve seans araları en az ne kadar aralıklarla olmalıdır? Muayene ücreti ne kadar?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun. Öncelikle Doppler Ultrason yapıp sonra venöz harita çıkarmam gerekiyor. Buna göre tedavi şekli ve süresi belli oluyor. Tek seansta biten hastam da var, 4-5 seans süren hastam da var. Her seansta tek ampul ilaç kullanılıyor. O ilaç ne kadar çok yere yeterse o kadar yer temizlenmiş oluyor. Seans 45 dakika - 1 saat sürüyor. Her gün tek seans yapılabiliyor. Yani yaklaşık 1 hafta ayırırsanız, tedavi olup dönebilirsiniz. Yurtdışından gelen ve tedavi olan çok hastam var, hepsi öyle yapıyor. Gitmeden önce de son bir kontrol yapıp öyle yolcu ediyorum. Gelmek isterseniz yardımcı olmak isterim. 0312 2241314 /0532 3853193 telefon numaralarımız. Kızılırmak Mh Ufuk Üniv Cd Farilya İş Merkezi 8 /56 Söğütözü ANKARA doktorhane adresim. İyi akşamlar diliyorum.

 • O
  Ozlem Nazarli31.10.2017

  Merhabalar.44 yaşındayım.1.66 boy 60 kiloyum.bacaklarını arkasında kilcal damar çatlakları var.bir dizimin arkasında orumcek ağı şeklini aldı.Doppler yapıldı ana damarlarda sorun yok iğne ted.yapabiliriz dendi.İğne ted.emboli riski Oluştururmu?damarları iptal ettiğini okudum.Ailede çok büyük varisler yok.ilacın riskleri konusunda bilgi verirseniz sevinirim.peşinen tsk.let

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Özlem hanım öncelikle geçmiş olsun, İşleminizin ultrason eşliğinde ve turnike ile yapılmasını öneririm. Körleme (ultrason ile izlenmeden) yapılan işlemlerde emboli riski her zaman vardır. İlacın yan etkisi yoktur. İşlem ultrason eşliğinde izlenerek yapılmazsa akciğerde pıhtı oluşabilir. İptal edilen bu damarlar zaten bozulmuş ve artık sağlıklı şekilde çalışmaz hale gelmiş olduğu için kapatılmasında hiçbir sakınca yoktur.

 • S
  Serpil Hamza24.05.2017

  Merhaba doktor hanım. Düzce'de yaşamaktayim. Ayak ve bacak bolgelerimdeki Varis sorunundan sikayetam var ve tedavi olmak isyiyorum. Watsap uzerinden fotoğraf yollasam tedavi ve fiyatlandirma hakiimda bilgi verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serpil hanım merhaba, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Bacaklarınızdaki varis belirtilerini gözle yapacağımız muayene ile kesin olarak tespit etmek mümkün değildir. Ancak size yardımcı olmak isterim. 0532 3853193 numaralı telefona whatsapp üzerinden fotoğraflarınızı gönderirseniz size dönüş yapabiliriz.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314