Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Kılcal Varisler

Kılcal Varisler

Kılcal Varisler en sık rastlanan varis türüdür. Kılcal varisler cilt yüzeyinde oluşturduğu görünümle hemen herkesin kendiliğinden tespit edebildiği varis türüdür. Bu varisler cilt yüzeyinden görülen örümcek ağı şeklindeki kılcal damarların görülmesi halidir. Bu varislerin teşhisinde çoğu zaman görsel inceleme yeterli olsa da bu tip varisler için tedaviye geçmek yerine teşhisi derinleştirmekte yarar vardır.

Ayrıntılı bir varis muayenesi yapılmadan varis tedavisine geçilmesi halinde tedaviden çok fayda görülemeyebilir. Bu nedenle ayrıntılı şekilde varis muayenesi yapılmalı mümkün ise varis muayenesi sırasında renkli doppler ultrason çekilmelidir. Böylece varise neden olan olgu net bir biçimde ortay konulmalıdır. Varis tedavisinin başarısı varis muayenesinin ne kadar iyi yapıldığı hatta renkli doppler ultrasonun konusunda uzman bir radyolog tarafından yapılmasından geçer.

Kılcal varislerin oluşmasına neden olan altta yatan nedenin araştırılması ve bu nedenin ortadan kaldırılmasından sonra kılcal varis tedavisi yapmaya başlanmalıdır. Eğer böyle yapılmaz ve acele ile kılcal varislerin tedavisine geçilirse başka yerlerden yeni kılcal varislerin çıkması kaçınılmazdır. Buna bir örnek vermek gerekirse çatısı akıtan evin çatısını onarmadan yerlerin kurulanmaya çalışılmasını gösterebiliriz. Ne yaparsanız yapın çatıyı onarmadan yerleri kurulamanın faydasının olmayacağını gözden kaçırmamak gerekir. Kılcal varislerin oluşmasına neden olan olay daha derinde bulunan ana toplardamarlardaki gözle görülemeyen varisler olabilir. Bu varislerin tedavisi için lazerle varis tedavisi uygulanması gerekebilir.

Kılcal varisler estetik açıdan rahatsızlık yaratan varisler olduğundan bu tip varislerin tedavisine geçilmesi esnasında hastanın isteklerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Kılcal varislerin tedavisi yaz aylarına girmeden özellikle kış aylarında ve baharda yapılması tavsiye edilir. Zira bu tip varislerin tedavisinde kullanılan ilacın yan etkisi dolayısıyla bir süre kızarıklık ve morluk olabilir.

Kılcal varisler bacaklarda ve ellerde ve yüzde görülebilmektedir. Bu varis tipine tıpta telenjiektazi denilmektedir. Bu varis tipinin tedavisi zorunlu olmamakla birlikte estetik kaygılar ile tedavi edilmesi çoğu zaman istenmektedir. Önemli olan bu tedavilerin işin uzmanı doktorlar tarafından yapılması ve tedavi öncesinde çok ayrıntılı bir incelemenin yapılmasıdır.

Kılcal varisler hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Kılcal Varisler Sık Sorulan sorular
  • Köpük tedavisi sonrası

    Çoğu zaman kılcal varis tedavisinde kullanılan köpük tedavisi sonrasında bacaktaki kılcal damarlar kapanarak yok olur.

    Kılcal varisler çoğu zaman estetik kaygılar ile tedavisi yapılan varisler olduğundan hastaların tedavi sonrasında tedaviye bağlı şişlik ve morlukların çabucak yok olmasını beklemeleri normaldir. Kılcal varisler dolayısıyla bacak yüzeyinden görünen damarlar kapatıldıktan bir müddet sonra tamamen ortadan kaybolurlar. Ancak işlemi takip eden bir ay içinde morluk ve geçici izlerin görüldüğü olur. Bünyeden bünyeye farklı olmakla birlikte köpük tedavisi çok hızlı sonuç verir.

    Bacak kılcal varislerinin köpük tedavisi sonrasında aynı damarların açılması mümkün değildir. Ancak bacaktaki farklı noktalardaki damarların varis oluşturması ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle kılcal varis tedavisi sonrasında tedavi ile kapatılan damarların varisinin tekrarlaması mümkün değildir diyebiliriz. Farklı noktalarda oluşabilecek varislerin önlemini almak ise önceden mümkün değildir.

    Bacak kılcal damarlarında varis oluşumunu tetikleyen etmenlerin ortadan kaldırılması ile yeni kılcal varislerin oluşması önlenebilir. Bunun için köpük tedavisi öncesinde varise neden olabilecek ve altta ya da diğer etmenlerin radyolojik tetkik ile tespit edilmesi ve kılcal varis tedavisinden önce bu etmenlerin de ortadan kaldırılması önerilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314