Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal Varis Tedavisi

Köpük skleroterapi veya sıvı skleroterapi ile yapılır. Tedavi esnasında kullanılan ilaç AETOXISCLEROL isimli ilaçtır. Kılcal varis tedavisi öncesinde kullanılacak varis tedavisi ilacı özel bir işlemden geçirilerek köpürtülür damar içine uygulanırsa köpük tedavisi denilir. Varis tedavisi ilacı olan aterosklerol’ün köpürtülmeden doğrudan uygulanması halinde ise tedavinin adı sıvı skleroterapidir.

Kılcal varis tedavisi esnasında cilt yüzeyinden görünür hale gelmiş olan kılcal damarların içine çok ince iğneler ile ilaç verilir. İğnelerin çok ince olması nedeniyle işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem yaklaşık olarak 10 – 15 dakika sürer. İşlem sonrasında işlemin yapıldığı yerde yer yer morarma olabilir. Ancak bu morarma bir hafta kadar sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Bazı hastalarda ise hiç morarma olmadığı da olur.

Kılcal damarlarda oluşan bu görüntünün diğer adı telenjientazi olarak da bilinir. Telenjiektazi tedavisi sırasında hastanın tedavi konforu ön planda tutulur. Aşağıda bulunan videoda da görüldüğü üzere tedavi sırasında hastanın her hangi bir ağrı duymadığı anlaşılmaktadır. Bu işlemin yapılmasından sonra damar çevresinde ilacın yakıcı etkisi nedeniyle hafif yangı olabilir. Bu yangıyı hafifletmek için soğuk uygulama yapılabileceği gibi ağrı kesici de alınabilir. Hastalara tedavi uygulanması sonrasında hastanın alacağı ağrı kesici reçetesi hastaya verilecektir.

Skleroterapi ile varis tedavisinde kullanılan ilaç aynı olmakla birlikte çok çok ince damarların tedavisinde ilaç köpürtülmez. Olduğu gibi damar içine yine aynı yöntemle yani çok çok ince iğneler ile verilir. Damar için verilen bu ilaç damar içini yakarak damarın büzüşerek kapanmasını sağlar. Bu damarlar büzüşüp kapandıktan sonra tekrar açılmaz. Ancak işlem sonrasında kan dolaşımını hızlandıracak hareketlerden en azından bir gün süreyle uzak durulmasında fayda vardır.

Kılcal damar tedavisi için varis kremi satışları yapanlardan varis kremi alan hastalarımızdan hiçbiri bu kremlerden fayda görmemiştir. Bu nedenle varis kremi diye satılan ürünlere itibar edilmemesini tavsiye ediyoruz. Varis kremi konusu ne yazık ki varis hastalarının suistimal edildiği bir konudur.

Kılcal varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Kılcal Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Hangi durumda köpük tedavisi işlemi yapılmaz?
  Damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş kişilere köpük tedavisi uygulaması yapmayız.

  Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden önce renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi yapılması çok önemlidir. Keza köpük tedavisinde kullanılan ilaca alerjisi olan kişilere de tedaviye devam edilmez.

  Ayrıca büyük boy varislere de köpük tedavisi uygulanması sakıncalıdır. 

 • Köpük tedavisi sonrası

  Çoğu zaman kılcal varis tedavisinde kullanılan köpük tedavisi sonrasında bacaktaki kılcal damarlar kapanarak yok olur.

  Kılcal varisler çoğu zaman estetik kaygılar ile tedavisi yapılan varisler olduğundan hastaların tedavi sonrasında tedaviye bağlı şişlik ve morlukların çabucak yok olmasını beklemeleri normaldir. Kılcal varisler dolayısıyla bacak yüzeyinden görünen damarlar kapatıldıktan bir müddet sonra tamamen ortadan kaybolurlar. Ancak işlemi takip eden bir ay içinde morluk ve geçici izlerin görüldüğü olur. Bünyeden bünyeye farklı olmakla birlikte köpük tedavisi çok hızlı sonuç verir.

  Bacak kılcal varislerinin köpük tedavisi sonrasında aynı damarların açılması mümkün değildir. Ancak bacaktaki farklı noktalardaki damarların varis oluşturması ihtimali her zaman vardır. Bu nedenle kılcal varis tedavisi sonrasında tedavi ile kapatılan damarların varisinin tekrarlaması mümkün değildir diyebiliriz. Farklı noktalarda oluşabilecek varislerin önlemini almak ise önceden mümkün değildir.

  Bacak kılcal damarlarında varis oluşumunu tetikleyen etmenlerin ortadan kaldırılması ile yeni kılcal varislerin oluşması önlenebilir. Bunun için köpük tedavisi öncesinde varise neden olabilecek ve altta ya da diğer etmenlerin radyolojik tetkik ile tespit edilmesi ve kılcal varis tedavisinden önce bu etmenlerin de ortadan kaldırılması önerilir.

 • Varis tedavisi sonrası

  Varis tedavisi olan hastaların en merak ettiği şey varis tedavisi sonrasında ne olacağıdır.

  Varis tedavisi sonrasında varisli damarlar lazerle ya da köpükle kapatılmış olacaktır. Bu damarların kapatılması sayesinde bacaktaki kan dolaşımı normale döner ve bacakta kirli kanın birikmesi önlenmiş olur. Varis tedavisi sonrası kan dolaşımının hızlanması ile bacaklardaki morluklar azalmaya başlar, şişlikler iner, kaşıntı ve kramplar son bulur.

  Varis tedavisi sonrasında cilt yüzeyinden görünen varisler kaybolur ve estetik açıdan görünüm güzelleşir. Yukarıdaki resimdekine benzer değişiklikler olur.

  Varis tedavisi sonrasında işlem yapılan damarlar gerilme ve çekme hissi olabilir. Bu durum damarın kapandığının ve iyileşmenin işaretidir. Kılcal varislerde genellikle iki hafta için kalın varislerde genellikle bir ay içinde bu şikayetlerde gerileme olur.

  İşlem ince de olsa iğne ile yapıldığı için zaman zaman varis tedavisi sonrasında morarma olabilir. Bir-iki hafta içerisinde düzelir. Ayrıca cilde yakın yerlerde hafif lekelenme olabilir. Bir ila üç ay içinde geçmesi beklenir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Emrah Kaya29.07.2017

  Ayak bileklerimde hem kilcal varisler var hem de yaralar var bunlarin tedavisi mumkun mu. Tesekkur ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Emrah bey, Öncelikle geçmiş olsun. Bileklerinizde varisler var ise safen damarınızda problem olabilir. Lazerle varis tedavisi gerekebilir. Ancak derin venöz sistemde de problem olabilir. Bu durumda tedavi yapılamaz. Bunun ayrımının ancak ayakla renkli doppler ultrason ile yapabiliriz. Şartlar uygun ise bacaklarınızdaki kılcal varisler tedavi edilebilir. Yaralar da tedavi sonrasında kendiliğinden geçecektir.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314