Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Büyük Boy Varisler

Büyük Boy Varisler

Büyük boy varisler çoğu zaman varis hastaları tarafından dışarıdan görülemezler. Oysa çoğu varis hastası bacak yüzeyinden gördükleri büyük kıvrımalar oluşturan damar yoğunluğundaki artışı büyük boy varis zannetmektedir. Bir bakıma doğru olmakla birlikte büyük boy varislerin her zaman cilt yüzeyinden görülemediği de olur.

Büyük boy varisler genellikle cilt yüzeyinden gözle görülen ve de çıkıntı yapan varis tipi de diyebiliriz. Bu tip varis oluşumu bir hastalıktır. Bu varis tipinin tedavi edilmesi mecburi olan bir sağlık sorunudur. Gerçekten sadece estetik nedenlerden burada bahsedilemez. Bu sağlık probleminin tedavi edilmemesi ve sonuçları ileri yaşlarda ağır şekilde ortaya çıkabilir.

Bu tip varislerde hastaların kimileri hiçbir şikâyet yaşamayabileceği gibi yakınması da olmayabilir. Bu tip varislerin tedavi edilmemesi için bu durum yeterli değildir. Büyük boy varislerin her şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Çünkü bu hastalıkta bacakta bulunan safen toplardamarının kapak yetmezliği oluşmuş ve kirli kanı kalbe taşıyamamaktadır.

Bu hastalığın tedavisi için safen toplardamarın tedavi edilmesi ile mümkün olur. Bu varisin tedavisi için kliniğimizde genellikle lazerle varis tedavisi yöntemini kullanmaktayız.

Büyük boy varisler tedavi edilmeden önce varis tipi durumu ve şiddeti doppler ultrason yoluyla tespit edilir. Yapılan renkli doppler tespitine göre bir venöz haritalaması (damar haritası) yapılır ve hangi damarların nereden nereye varisli oluduğu ve nereye kadar tedavi edileceğini belirlenir. Yapılan venöz haritalama sonrası tedavi de ultrason eşliğinde yapılarak işlem tamamlanır.

Büyük boy varislerin tedavisinde kullanılan yöntemler

Lazerle Varis Tedavisi

Büyük boy varislerin tedavisinde damar içinde uygulanacak işlem damarın içini yakmak suretiyle damarın kapatılması şeklindedir. Lazerle varis tedavisinde varisli damarın içine bir katater yerleştirilir. Daha sonra bu damarın içine lazer fiberi gönderilir. Gönderilen lazer fiberine verilen lazer enerjisi damar içini yakarak damarın büzüşerek kapanmasını sağlar. Böylece lazerle varis tedavisi yapılmış olur. Lazerle varis tedavisi yapılacak kadar kalın damarların içine köpük tedavisi uygulaması yapılması çok fayda sağlamaz. Zira damar içinde bulunan büyük miktardaki kan bu damarın içine verilen ilacın çözelti olarak damar içinde istenen sonucu sağlamasına engel olur. Bu nedenle büyük boy varislerin tedavisinde lazer uygulaması bir zorunluluktur.

Köpük Tedavisi

Yukarıda anlattığımız lazerle varis tedavisi işleminden sonra başvurulan köpük tedavisi; varisli damarın çapının lazer ile varis tedavisi yapılmasına elverişli olmayacak kadar dar olan damarlara uyglunır. Yani büyük boy varislere lazerle varis tedavisi yapıldıktan sonra büyük boy varise bağlı bulunan daha az çaplı damarların içine köpük tedavisi yapılır. Böylece tedavi tam ve eksiksiz biçimde yapılmış olur. Köpük tedavisinde de amaç lazer sonrası kalan orta boy varislerin içinin ilaç yardımıyla yakılarak kapatılmasıdır.

Büyük boy varisler hakkında daha fazla bilgi ve tedavi randevusu için bize ulaşın

Büyük Boy Varisler Sık Sorulan sorular
 • Hangi durumda köpük tedavisi işlemi yapılmaz?
  Damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş kişilere köpük tedavisi uygulaması yapmayız.

  Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden önce renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi yapılması çok önemlidir. Keza köpük tedavisinde kullanılan ilaca alerjisi olan kişilere de tedaviye devam edilmez.

  Ayrıca büyük boy varislere de köpük tedavisi uygulanması sakıncalıdır. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Y
  Yakup Polat20.11.2021

  Hocam sol bacağımda diz kapagima kadar kalın bir varis var bu aralar Ağrı'da yapıyor ne önerirsiniz saygilar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yakup bey merhaba, gün içinde sizi arayarak detaylı bilgi verecekler varis tedavileri ile ilgili. Teşekkürler.

 • S
  Serhat02.08.2021

  hocam iyi günler 19 yaşındayım sol bacağımda 3 hafta önce bi ağru vardı 1.5 hafta falan sürm0ştü geçti şimdi tlerar 3 4 h0ndür aynı bacağımda ağrı var genelde akşamları uyumadan önce oluyor ve toplardamarlrım belli oluyor ameliyatsız tedavisi varmı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serhat bey merhaba, ameliyatsız varis tedavisi uyguluyorum. Detaylı bilgi için gün içinde sizi arayacaklar. Sağlıklı günler dilerim.

 • Ç
  Çisem Kök12.06.2021

  Hocam ben sağ bacağımda diz arkası belirgin ele gelen solucan gibi yeşil varis ve ayak bilegimde yeşil belirgin varis mevcut bunun için doktora gittim doppler çektirdim. Sonuç damar duvarları düzgün olup intraluminal patoloji izlenmedi. Ven lümenleri aksiyel planda yapılan kompresyonla tam olarak kollabe edilmiştir. Renk modu ile incelemede renk dolumları tamdır. Sol VSM çapı bileşke düzeyinde 3.5mm sağ VSM çapı bileşke düzeyinde 3.5mm olarak ölçülmüştür. Valsalva ile reflü saptanmadı. İnceleme perforan venleri kapsamamaktadır. Sonucu çıktı burada sonucun yanlış olma ihtimali var mı ? Sanırım bu sonuca göre damar tıkanıklığı yok buna rağmen solucan görünümlü varis olur mu? ağrı ve gerilme hisside mevcut bilgi verirseniz sevinirim hocam şimdiden teşekkürler.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Çisem hanım merhaba. Sizi aradılar ama ulaşamadılar. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız detaylı bilgi vereceklerdir. Sağlıklı günler dileriz.

 • A
  Aylin04.06.2020

  Merhaba, ben 41 yasindayim 15 sene beden egitimi ogretmenligi yaptim. Ve cok uzun saatler ayakta calistim. Genetik yatkinligimin olmasi sebebiyle varislerim heryil ileri duzeye ulasti. Suan bacaklarimda sisme, yanma ve agri var. Ben buyuk, disa donuk ve agri yapan varislerimin oldugunu dusunuyorum. Yasadigim agrilar ve goruntu artik bende endise yaratmaya basladi. 2 sene once Amerikaya goc ettik. Burada tedavi olarak aileme maddi yuk getirmek istemiyorum. Acaba yaz tatilinde sizden randevu alarak gelsem, bu tedaviyi Turkiyede 2 ay icinde olabilir miyim? Yanitlarsaniz sevinirim. Vakit ayirdiginiz icin tesekkurler. Iyi calismalar Aylin

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aylin hanım merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Tedavilerinizin belirlenmesi, varislerin durumunu belirleye bilmem için sizi muayene etmem gerekiyor. Geldiğiniz gün muayene ve tedavi olma şansınız elbette vardır. 2 ay uzayacak tedaviler değildir. Maksimum 1 haftada tedavileriniz umut ediyorum ki bitmiş olur. 1 ay sonra kontrolünüzü yapar, yine Amerika'ya gitmeden önce kontrolünüzü tekrar yaparız. Randevu almak ve detaylı bilgiler için 0532 385 31 93 numaralı telefon numaralı klinik hattımızı arayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • Ö
  Ömer Abukan01.12.2019

  hocam babaannem şu an 74 yaşında ve bacaklarında dıştan genişliği yer yer 4 -5 cm görülüyor görüştüğümüz doktorlar buna herhangi bir müdahalede bulunamayız çok ilerlemiş deyip agrı kesicilerle eve gonderiyorlar ve babaanemin yıllardır bu ağrıları katlanarak devam ediyor ailemizde kronik bir rahatsızlık hemen hemen herkeste de var fakat babaannemin çok büyükler bunun tedavisi acaba varmı ne yapabiliriz bu konuda bize ne önerirsiniz geç olmadan teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ömer bey merhabalar. Önce hastamızı bir görmem ve doppler ultrasonunu çekip venöz haritalamasını çıkarmam gerekiyor. 40 mm kadar genişlemiş damarları olan hastalarım var. Hastayı gördükten sonra ne yapılabileceği hakkında daha net konuşabilirim. Maalesef buradan bir şey söylemem pek doğru olmaz. Geçmiş olsun.

Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314