Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Büyük Boy Varisler

Büyük Boy Varisler

Büyük boy varisler çoğu zaman varis hastaları tarafından dışarıdan görülemezler. Oysa çoğu varis hastası bacak yüzeyinden gördükleri büyük kıvrımalar oluşturan damar yoğunluğundaki artışı büyük boy varis zannetmektedir. Bir bakıma doğru olmakla birlikte büyük boy varislerin her zaman cilt yüzeyinden görülemediği de olur.

Büyük boy varisler genellikle cilt yüzeyinden gözle görülen ve de çıkıntı yapan varis tipi de diyebiliriz. Bu tip varis oluşumu bir hastalıktır. Bu varis tipinin tedavi edilmesi mecburi olan bir sağlık sorunudur. Gerçekten sadece estetik nedenlerden burada bahsedilemez. Bu sağlık probleminin tedavi edilmemesi ve sonuçları ileri yaşlarda ağır şekilde ortaya çıkabilir.

Bu tip varislerde hastaların kimileri hiçbir şikâyet yaşamayabileceği gibi yakınması da olmayabilir. Bu tip varislerin tedavi edilmemesi için bu durum yeterli değildir. Büyük boy varislerin her şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Çünkü bu hastalıkta bacakta bulunan safen toplardamarının kapak yetmezliği oluşmuş ve kirli kanı kalbe taşıyamamaktadır.

Bu hastalığın tedavisi için safen toplardamarın tedavi edilmesi ile mümkün olur. Bu varisin tedavisi için kliniğimizde genellikle lazerle varis tedavisi yöntemini kullanmaktayız.

Büyük boy varisler tedavi edilmeden önce varis tipi durumu ve şiddeti doppler ultrason yoluyla tespit edilir. Yapılan renkli doppler tespitine göre bir venöz haritalaması (damar haritası) yapılır ve hangi damarların nereden nereye varisli oluduğu ve nereye kadar tedavi edileceğini belirlenir. Yapılan venöz haritalama sonrası tedavi de ultrason eşliğinde yapılarak işlem tamamlanır.

Büyük boy varislerin tedavisinde kullanılan yöntemler

Lazerle Varis Tedavisi

Büyük boy varislerin tedavisinde damar içinde uygulanacak işlem damarın içini yakmak suretiyle damarın kapatılması şeklindedir. Lazerle varis tedavisinde varisli damarın içine bir katater yerleştirilir. Daha sonra bu damarın içine lazer fiberi gönderilir. Gönderilen lazer fiberine verilen lazer enerjisi damar içini yakarak damarın büzüşerek kapanmasını sağlar. Böylece lazerle varis tedavisi yapılmış olur. Lazerle varis tedavisi yapılacak kadar kalın damarların içine köpük tedavisi uygulaması yapılması çok fayda sağlamaz. Zira damar içinde bulunan büyük miktardaki kan bu damarın içine verilen ilacın çözelti olarak damar içinde istenen sonucu sağlamasına engel olur. Bu nedenle büyük boy varislerin tedavisinde lazer uygulaması bir zorunluluktur.

Köpük Tedavisi

Yukarıda anlattığımız lazerle varis tedavisi işleminden sonra başvurulan köpük tedavisi; varisli damarın çapının lazer ile varis tedavisi yapılmasına elverişli olmayacak kadar dar olan damarlara uyglunır. Yani büyük boy varislere lazerle varis tedavisi yapıldıktan sonra büyük boy varise bağlı bulunan daha az çaplı damarların içine köpük tedavisi yapılır. Böylece tedavi tam ve eksiksiz biçimde yapılmış olur. Köpük tedavisinde de amaç lazer sonrası kalan orta boy varislerin içinin ilaç yardımıyla yakılarak kapatılmasıdır.

Büyük boy varisler hakkında daha fazla bilgi ve tedavi randevusu için bize ulaşın

Büyük Boy Varisler Sık Sorulan sorular
  • Hangi durumda köpük tedavisi işlemi yapılmaz?
    Damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş kişilere köpük tedavisi uygulaması yapmayız.

    Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden önce renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi yapılması çok önemlidir. Keza köpük tedavisinde kullanılan ilaca alerjisi olan kişilere de tedaviye devam edilmez.

    Ayrıca büyük boy varislere de köpük tedavisi uygulanması sakıncalıdır. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314