Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Bitkisel Varis Tedavisi

Bitkisel Varis Tedavisi

Bitkisel varis tedavisi mümkün mü? 

Bu soruya verilecek en kısa ve net cevap HAYIR dır. Bitkisel varis tedavisi mümkün değildir. 

Bitkiler her zaman mucizevi sonuçlar ortaya koymasıyla ünlüdür. Ne zaman bir hastalıkla karşı karşıya gelsek, bizim bu durumumuzu gören başka bir kişinin bize bitki çayı ya da karışımı tavsiye etmemesi durumu neredeyse imkansızdır. Kim hasta olsa ya da başka kronik herhangi bir rahatsızlığı olsa mutlaka etraftan birisi ona ya bir bitki karışımı ya bir bitki solüsyonu ya da bitkilerle alakalı herhangi başka bir şey tavsiye etmektedir. Bunun altında yatan en büyük ve önemli neden ise bitkilerin sihirli dünyasına olan inanç ve her şeyin doğal yöntemlerle hallolabileceğine dair olan beklentilerdir. Fakat bazı durumlar vardır ki bitkilerin bunlara çözüm getirmesi mümkün değildir. Bu gibi durumlarda bitkiler sadece yüzeysel ve geçici çareler sunabilecekken onlara gereğinden fazla iş yükü ekleyerek durumu imkânsız hale getirmek son derece saçmadır. İnsanların umutlanmasını sağlamak onlara bazı durumlarla alakalı bazı umutlar vermek son derece gereksiz ve yanlıştır.

Bitkilerle varis tedavisi umudu boşuna

Hatta bazı durumlarda bitki kullanımlarının yanlış yapılması ve kullanılmaması gereken şekilde ve dozda kullanılması durumunda kişilerde geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar ve zehirlenmeler meydana gelebilir. Zira bitkiler mucizevi olmakla beraber hala sırlarını ve gizemlerini koruyan canlılar olma özelliğini de gösterirler. Kullanmak istediğiniz herhangi bir ot sizin bünyenizde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir ve bu durumdan da etkilenmeden kurtulmanız imkân dahilinde olmayabilir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de bitkilerin kimyasal yapılarının bedende ne gibi tepkimelere yol açabileceğini kestirememekten geçmektedir. Örneğin papatya çayı devamlı olarak baş ağrısı çeken kişilere tavsiye edilmektedir. Kişiler gün içerisinde aşırı derecede fazla olan ve gündelik iş ve yaşama devam edilmesini olumsuz derecede etkileyen baş ağrılarıyla savaşamadıkları için ve iş yaşamında da baş ağrısıyla tam konsantrasyon sağlayamadıkları için bu çözüme yönelebilmektedir. Bazı durumlarda papatya çayı duruma son derece iyi de gelmektedir ancak aşırı kullanımında da yorgunluk, mayışma, uyku hali gibi etkileri de bedende ortaya çıkarabilmektedir. İş yaşamında yorgunluk ve uyku hali ciddi sıkıntı ve kazalara mahal verebilecek türden sıkıntılardır. Bu nedenle de bitkilerin büyülü dünyasını gerçekten dikkatli bir şekilde incelemek, kullanmak ve bunları yaptıktan sonra uygulamak gerekmektedir.

Varise bitkisel yaklaşım ve uygulamalar ile çözüm getirilebilir mi?

Varis; kalıtımsal, çevresel ve aynı zamanda da diğer etkiler nedeniyle kişilerin dolaşım sistemlerinde yapısal anlamda bozukluklar ortaya çıkmasıyla seyreden bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığıdır. Bir kişi varis şikayetiyle yaşamını sürdürmeye çalışıyorsa ve bu kişinin toplardamarlarında yapısal bir bozukluk varsa bu durumu kesinlikle ama kesinlikle bitkilerle tedavi edemezsiniz. Bitkiler dışarıdan varisli bölgelere uygulansalar da, oral yolla yeme ya da içme şeklinde kullanılsalar da ya da daha farklı yöntemlerle solüsyon şeklinde beden uygulansalar da yine de yapısal bozuklukları geri döndüremez ve bu yapısal bozukluklara da asla çözüm getiremezler.

Varis, kişilerin toplardamarlarında bulunan kapakçıkların işlevlerin yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır ve bu hastalık nedeniyle de kişiler ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Kapakçıklar bozulduktan sonra dışarıdan yapılacak olan hiçbir bitkisel müdahale ile o kapakçığı eski haline getiremezsiniz ve yeniden çalışmasını da sağlayamazsınız. Sadece kapakçıkla da bu problem halledilememektedir. Varisli hastaların tedavisinde kullanılan asıl yöntem hastalıklı olan yani varisten muzdarip olan damarın ortadan kaldırılmasıdır. Ortadan kaldırmak durumunda kalmak da o damarın asla bir daha eski işlevlerini yerine getiremeyeceği için iptal edildiği anlamına gelmektedir. İşlevini yerine getiremeyecek olan damarın düzgün çalışmadığı için ortadan kaldırıldığı baz alınacak olursa, nasıl çalışmayan bir doku, bir anda mucizevi bir şekilde üstelikte bitkiler sayesinde çalışır hale getirilebilinir? Bu mümkün değildir. Yapısal bozuklukları asla ama asla bu şekilde bir yaklaşımla ortadan kaldıramazsınız ve yapısal bozuklukları bu şekilde bir yaklaşımla da bitkiler sayesinde tedavi edemezsiniz.

Neden ısrarla bitkilerin varislere iyi geldiği söylenmektedir?

Varisli hastaların birçoğunun televizyon programlarındaki ya da internet sitelerindeki bitkisel uygulamalara çok fazla itimat ettikleri ve ardından da büyük hayal kırıklıkları yaşadıkları bilinen bir durumdur. Sadece şanslı bir varis hastası hayal kırıklığı ile kendini bu durumdan kurtarabilir. Zira bazı durumlarda olay daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Bu bitkisel çay, solüsyon ya da kürlerin kullanımı kişilerde farklı alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden ötürü insanların sağlıkları bu şekilde devamlı olarak tehlike altına atılmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de kişi ya da kurumların insanlara karşı uyguladığı kandırma politikasıdır.

Varise bitkisel çözüm iddiası boş inançtan ibarettir.

Maddi anlamda bir çıkar elde etmek ya da kişilerin bazı sebepler nedeniyle oyalanmasını sağlamak amacıyla bu tarz dolandırıcı yaklaşımlar uygulanabilmektedir. Bazı durumlarda ise sadece kulaktan dolma kocakarı ilacı yöntemi olması nedeniyle de tercih edilebilmektedir. Eskiden de kişilerin kolları kırıldıkları zaman doktora gitmek yerine çıkıkçı adı verilen profesyonellikten uzak kişilere danışılmaktaydı. Bu son derece yanlış bir yöntem, son derece yanlış bir tavırdır. Zira kırılan bir kol bu şekilde hijyenik olmayan ve aynı zamanda röntgeni çekilip sıkıntının yeri kontrol edilmeden işi bilmeyen doktor olmayan kişiler tarafından yanlış şekillerde uygulamalara maruz bırakılırsa, kişinin kol yapısında ve kemik diziliminde geri dönüşü olmayan sıkıntılar yaşanacaktır. Bu durumda aslında bahsetmekte olduğumuz duruma biraz da olsa benzerlik gösterebilecek niteliktedir. Burada da kişiler işi bilmeyen kişilerin söyledikleri kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle hareket etmektedir. Bu nedenle de büyük sıkıntılara maruz kalabilmektedir.

Varis asla ama asla bitkilerle ve bitkilerin kullanıldığı uygulamalarla ortadan kaldırılamayacak olan bir yapısal bozukluktur. Dokular varisin sonucunda geri dönüşü olmayan şekilde yıpranmıştır ve bu dokunun iptal edilmesi gerekmektedir. İptal edilecek olan bir dokunun da çalışmayacağı bilindiği halde bu şekildeki uygulamalara pabuç bırakmak son derece saçmadır.

Bitkiler varis tedavisinde ne amaçlarla kullanılabilir?

Bitkisel yöntemlerin asla varisi tedavi edemeyeceğini yazımızda iyi bir şekilde açıkladığımızı düşünüyoruz. Bitkiler yapısal bozukluklara müdahale etme becerisine sahip değillerdir. Varisleri düzeltemezler. Varisli dokuların dışarıya yansıyan görüntülerini ortadan kaldıramazlar ve bu rahatsızlığı da tedavi edemezler. Bitkilerin yapabileceği tek şey vardır o da varis nedeniyle yaşanan ciddi ağrıları hafifletmek, varis nedeniyle kaşınan ve sonrasında döküntü yapan deriyi nemlendirmek veya varis nedeniyle peyda olan ödemi almak, şişkinlikleri indirmek ve kızarıklıkları gidermek olacaktır. Bunun dışında herhangi bir işlemi ve işlevi olmayan bitkileri kullanmak saçmadır. Yanlış kullanımlarda bulunmakta sıkıntı yaratabileceğinden hiç kullanmamak en mantıklısıdır.

 Varis tedavisinde işe yaradığı söylenen bitkiler

Varisli hastalara özellikle bazı bitkilerin ve bu bitkilerin özütlerinin hastalıklarını gidereceğine dair bilgiler verilmektedir. Örneğin lahana bitkisinin haşlanmasının ardından bacağa yapıştırılmasının hastalığa iyi geleceğini ve ortadan kaldıracağını dair söylentiler bulunmaktadır. Fakat lahana bitkisinin asla bu şekilde bir mucizevi etkisi yoktur. Dışarıdan müdahale ile lahana sayesinde varisli damarı daraltıp eski haline getirmek mümkün değildir. Yine farklı bir şekilde elma sirkesinin içilmesinin varise iyi geleceği hakkında söylentiler vardır. Elma sirkesi nasıl varise iyi gelebilir ve içildikten sonra nasıl damarlara ulaşarak tedavi sağlayabilir. Varisli hasta elbette ki hayatında birçok kez sirke tüketmiştir. Bu mantığa bakılacak olursa varisin ortaya çıkması zaten saçmadır. Bu nedenle bu tarz şeylere itibar etmeyiniz.

Bitkisel Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
 • Varis tedavisi için kime gitmeli?

  Varisin teşhisinden tedavisine kadar girişimsel radyoloji uzmanları yeterlidir. Varis Tedavisi İçin Kime Gitmeli ? sorusuna bundan 10 yıl öncesine kadar Kalp Damar Cerrahlarına gitmeli diye cevap verilirdi. Ancak gelişen tıp sayesinde ortaya çıkan Girişimsel Radyoloji Bölümü pek çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi varis hastalığının da tedavisini de ameliyatsız olarak yapmaya başladı.

  Girişimsel radyoloji aslında geçmişte ameliyat ile gerçekleştirilen pek çok işlemin ameliyatsız olarak tedavi edilmesine olanak sağlayan bir bölümdür. Girişimsel Radyoloji Uzmanları ameliyatta olduğu gibi neşter kullanmazlar. Tüm işlemleri damar içerisine yerleştirdikleri klavuzlar ve kataterler ile gerçekleştirirler. Öyle ki beyin damarlarında tıkanan bir hastanın beyin damarlarının açılmasından tutun da varisli bir damarın kapatılmasına kadar tüm işlemleri artık Girişimsel Radyoloji Uzmanları yapabilmektedirler.

  Zaten ameliyatsız varis tedavisinide Girişimsel Radyoloji uzmanları geliştirmişdir. 

  2000 li yılların başında Dr. Robert MIN isimli bir girişimsel radyoloji uzmanı ilk defa varisli damarı ameliyat ile dışarı çıkarmak yerine lazer enerjisi ile ameliyat etmeden ve tamamen kapalı yöntemlerle yakarak kapatmıştır. Bu yöntem öylesine tutulmuştur ki işlemi ultrason kullanmaya ehliyetli olmadığı halde kalp damar cerrahları ve genel cerrahlar da yapmaya çalışmaktadırlar.

  Bu durumun bir takım sakıncaları olmaktadır. Öncelikle ultrason kullanmaya ehliyetli olmayan bir kalp damar cerrahi kapalı işlemde damarın neresini kapattığını asla görememektedir. Keza aynı şekilde genel cerrahla için de bu durum aynıdır. Bunun ötesinde köpükle varis tedavisinde de cilt yüzeyinden görülemeyen damarlara işlem uygulanabilmesi için damarın nerede olduğu ancak ultrason ile tespit edilebilir. İşlem sırasında ilacın verileceği iğnenin damara girip girmediğinin ultrason olmadan görülmesi de mümkün değildir.

  Bu nedenle varis tedavisi için kime gitmeli diye soruyorsanız, cevabı çok basittir.

  Eğer ameliyat olacaksanız kalp damar cerrahları ve genel cerrahlara, ameliyat olmak istemiyorsanız ve ameliyatsız varis tedavisi olmak istiyorsanız. Girişimsel Radyoloji Uzmanlarına başvurmalısınız.

 • Varis tedavisi nasıl yapılır?

  Variste dereceler vardır. Hastalığın sıkıntıları bacak ağrıları ile başlar, daha sonra kaşıntılar, sonra şişmeler, gece krampları şeklinde devam eder. İleri seviyelerde cilt renginde değişiklikler ve en son durumsa kanamalardır. Kişi bu sıkıntıları duymaya başladığı an bir varis taraması yaptırması erken teşhis açısından büyük önem taşır. Varis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zira günlük yaşamı birebir etkilemektedir. Bir radyoloji uzmanı tarafından Doppler tetkiki ile varis teşhisi çok rahatlıkla belirlenebilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314