Sık SorulanlarHasta Yorumları+90 532 385 31 93

Ağrısız Varis Tedavisi

Ağrısız Varis Tedavisi

Varis tedavisi geçmişte ameliyat ile bacaktan damarların koparılarak çıkarılması olduğu için hem iyileşme süreci çok uzun sürüyor hem de çok sancılı oluyordu. Bu nedenle varis hastaları yaşayacakları ağrıdan korktukları için varis tedavilerini erteleme yolunu seçiyorlardır.

Bu tercih uzun bir süre sonunda ve artık geri dönülmez bir hal aldığında mecburen ameliyat ile sonuçlanıyordu. Varis ameliyatı sonrasında hastaların korktukları başlarına geliyor uzun süre yürüyemiyor ve yataktan kalkamıyorlardı.

Ağrısız varis tedavisi geçmişte bir hayaldi. Ancak bu durum sona erdi.

Gelişen tıp teknolojilerinin katkısı ile varisli damarların bacaktan kesilerek çıkarılması yerine lazerle damarın içten yakılarak kapatılması imkanı ortaya çıktı. Damar içine verilen ilaçlar ile kapatılması imkanı da bir başka seçenektir. Bu kapsamda lazerle varis tedavisi yapılırken damar ameliyat ile koparılıp çıkarılmadığı için ağrı çok az seviyeye indirilmiştir.

Ancak ne var ki lazerle varis tedavisinde de işlem ağrılı olabiliyordu. Bunun önüne geçmek için kliniğimizde yapılan çalışmalarda bacak ana siniri bloke edilmekte ve tedavi sırasında ağrı duyulmasının önüne geçilmektedir.

Ameliyathane ortamına girmeden ağrısız varis tedavisi imkanının sunulduğu kliniğimizde varis tedavisi için bize başvuran hastanın bacağına işlemin başında femoral blok yapılmakta böylece bacağın ağrıyı hissetmesinin önüne geçilmektedir. Femoral Blok Ağrısız Varis Tedavisine imkan sağlıyor. Femoral blok bacak ana sinirinin uyuşturulması işlemidir.

Bu işlemin yapılabilmesi için işlemi bir girişimsel radyoloji uzmanının yapması gereklidir.

Zira femoral sinirin yeri ultrason ile tespit edilebilir ve bu sayede sinirin uyuşturulması mümkün olabilir. Bu nedenle işlemin bir girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılması halinde hem işlemi hızlı hem de konforlu olarak gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir.

Ağrısız varis tedavisi nin bir başka etkeni de yakılacak damarın çevresindeki dokuların koruma altına alınmasıdır.

Damarı yakan lazer ya da buhar olsun ne olursa olsun damarı yakarken çevre dokuların da yanması ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için damar çevresine tümesan anestezi verilir. Tümesan anestesi çoğunlukla serumdan oluşur. Bu serum damarın çevresindeki zarın içine verilir. Böylece damarın çevresinde kalın bir su yatağı oluşturulur. Bu su yatağı içinde kalan damar çevre dokulardan ayrışır. Böylece çevre dokularla teması kalmayan damar yakıldığında çevredeki dokular yanmamış olur.

Yukarıda anlattığımız nedenlerle ağrısız varis tedavisi demek sadece lazerle varis tedavisi ya da köpük tedavisi demek değildir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm hususlara dikkat edildiği takdirde hasta ağrısız varis tedavisi imkanından tam olarak yararlanmış olacaktır.

Ağrısız varis tedavisi olmak ve varisten kurtulmak için bize ulaşın.

Ağrısız Varis Tedavisi Sık Sorulan sorular
  • Varis tedavisi nasıl yapılır?

    Variste dereceler vardır. Hastalığın sıkıntıları bacak ağrıları ile başlar, daha sonra kaşıntılar, sonra şişmeler, gece krampları şeklinde devam eder. İleri seviyelerde cilt renginde değişiklikler ve en son durumsa kanamalardır. Kişi bu sıkıntıları duymaya başladığı an bir varis taraması yaptırması erken teşhis açısından büyük önem taşır. Varis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zira günlük yaşamı birebir etkilemektedir. Bir radyoloji uzmanı tarafından Doppler tetkiki ile varis teşhisi çok rahatlıkla belirlenebilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Ufuk Üniversitesi Cad. Farilya Bussines Center, No:8, Kat:14, Ofis:68, Çukurambar, Çankaya
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 31930312 224 1314